Bosna'da mayınlar 19 kişinin ölümüne neden oldu

Bosna-Hersek'te mayın patlamaları yüzünden bu yıl, 6'sı mayın temizleme görevlisi olmak üzere 19 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 24 Aralık 2008 Çarşamba, 20:27

Bosna-Hersek Ulusal Mayın Temizleme Merkezi Direktörü Dusan Gavran, Saraybosna'da yaptığı açıklamada, 150 bin kişinin ise halen yüksek risk taşıyan bölgelerde yaşadıklarını belirterek, son 5 yıl içinde mayın kurbanlarının arasında çocukların bulunmadığını kaydetti.
Gavran, birçok şirket ve örgüte bağlı olarak görev yapan yaklaşık 3 bin 100 mayın temizleme görevlisinin bu yıl ülkede 15 kilometrekarelik alanı temizlediğini, gelecek yıl ise 30 kilometrekarelik bir alanın temizlenmesinin planlandığını bildirdi. Gavran, bu amaca ulaşmak için yaklaşık 41 milyon Avro'nun gerekli olduğunu, merkezin, çoğu yabancı bağışçıların taahhüt ettiği 29 milyon Avro'luk bir paketin güvencesini sağladığını söyledi.

Bosnalı yetkililer, tüm kuşkulu alanların 2019 yılına dek temizlenmesini öngören bir mayın temizleme planını onaylamışlardı. Ülkede yaklaşık 1680 kilometrekarelik bir alanda yaklaşık 220 bin mayın ve patlamamış bombaların bulunduğu düşünülüyor. 1992-95 yılları arasındaki Bosna savaşının sona ermesinden beri, ülkede 1666 kişinin mayın patlamalarının kurbanı olduğu, ölen 486 kişinin 40'ının ise mayın temizleme görevlisi olduğu belirtildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.