CHP'den teklif: Kamu taşıtları yerli olsun

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, kamunun yeni taşıt alımında yerli araçları tercih etmesi için kanun teklifinde bulundu. Oyan bu uygulamanın zor günler yaşayan otomotiv sanayinin olumsuz koşullarını bir nebze olsun hafifleteceğini söyledi. Meclis, geçtiğimiz günlerde, makam araçlarının 5 yıl geçmeden değiştirilememesi nedeniyle, 2009 yılı için "Audi" ve "Passat" marka 54 araç kiralayacağını açıklamıştı.

25 Aralık 2008 Perşembe, 10:22

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, kamu taşıt alımlarının yerli üretim araçlarından yapılmasını önerdi.

Oyan, 237 Sayılı Taşıt Kanunu'nun, kurumların taşıt ihtiyaçlarının hizmet alımı suretiyle karşılanmasını öngören 7. maddesine ilave yapılması teklifini getirdi.

Oyan, hazırladığı kanun teklifinde, kamu kurumlarında kullanılacak taşıtların, muayyen ve standart tipte, lüks ve gösterişten uzak, memleket yollarına elverişli ucuz ve ekonomik olanlardan temin edilmesini içeren maddenin ikinci fıkrasına, ''Taşıtların üretimi ve montajının Türkiye'de yapılanlardan temin olunması şarttır'' eklemesi yaptı.

Teklifinin gerekçesinde Oyan, büyük bir ekonomik krizden geçildiği dönemde Türkiye'de önemli bir üretim ve istihdam düzeyine erişmiş olan otomotiv sanayinin, önemli üretim ve istihdam kayıpları yaşadığını belirterek, bu olumsuz koşulların bir nebze olsun hafifletilmesine yönelik tedbirlerin alınmasının yerinde olacağını kaydetti.