Son Haberler

Tuncay Özkan-Şamil Tayyar davasında beraat

Star gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar, ''gazeteci Tuncay Özkan'ı terör örgütlerine hedef gösterdiği'' iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.
Yayınlanma tarihi: 25 Aralık 2008 Perşembe, 11:27

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Şamil Tayyar ile ''müşteki'' Tuncay Özkan katılmadı. Tayyar'ın avukatı Mehmet Doğan ile Özkan'ın avukatı Dicle Evren ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki iddiası sorulan Özkan'ın avukatı Evren, müvekkilinin başka bir soruşturma nedeniyle halen Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde tutuklu olduğunu ve hakkındaki davanın henüz açılmadığını anımsatarak, Özkan'ın duruşmaya getirilerek esas hakkındaki iddiası ve savunmasının alınmasını istedi.

Mahkeme heyeti, Özkan'ı savunan bir avukatın olması ve kendisinin duruşmalarda hazır bulundurulması zorunluluğunun olmaması nedeniyle bu istemi reddetti.

Duruşmada söz alan Evren, şikayet ve ifade hakkı kısıtlandığı için dosyadan çekildiğini bildirdi.
Tayyar'ın avukatı Doğan ise müvekkilinin ''üzerine atılı suçu işlemek kastıyla hareket etmediğini ve bir olguyu tespit etmek istediğini'' belirterek, suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatına karar verilmesini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, ''basın yoluyla isim ve kimlik belirterek, kişileri terör örgütlerine hedef göstermek'' suçunu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle Tayyar'ın beraatına hükmetti.


Olayın geçmişi

Gazeteci Tuncay Özkan, 11 Mart 2007 tarihli Star gazetesindeki ''Tuncay'ı Gözümüz Gibi Korumalıyız'' başlıklı köşe yazısında, kendisini ''hedef gösterdiğini'' öne sürdüğü Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.
Açılan davanın iddianamesinde, sanığın, Terörle Mücadele Kanunu'nun 6. maddesinin 1. ve son fıkraları uyarınca, ''basın yoluyla terör örgütlerine hedef göstermek'' suçundan para cezasına çarptırılması isteniyordu.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ