Tartışmalar "hayret ve ibret verici"

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, kapatılan belediyelerle ilgili olarak Danıştay, YSK ve Anayasa Mahkemesi arasında yaşanan tartışmanın "hayret ve ibret verici" olduğunu söyledi.
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2008 Cuma, 09:30

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yaptığı açıklamada, Danıştay'ın kapatılan belediyelerin yerel seçimlere girmesinin önünü açmasıyla yüksek yargıda yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

Danıştay, YSK ve Anayasa Mahkemesi arasında yaşanan tartışmanın "hayret ve ibret verici bir boyut" kazandığını ifade eden Sezer, Başbakan Erdoğan "Danıştay ve YSK ikinci bir Anayasa Mahkemesi mi" şeklindeki sözlerini de eleştirdi. Sezer, "Tartışmaya Başbakan'ın doğrudan katılması ve gelişmeleri yönlendirmesi, her konuda olduğu gibi, yargı kararlarına da yeni bir müdahale taşıması bakımından endişe vericidir" dedi.

Toplum kesimlerini türbanlı-türbansız, inanan-inanmayan, laik-antilaik gibi tartışmalar yaratarak ayrıştırdığını savunduğu AKP'nin ve Başbakan Erdoğan'ın, yargı kurumlarını da bölünmüşlük noktasına getirdiğini söyleyen Sezer, şunları kaydetti: "Sayın Başbakan'ın bu yöndeki tasarruflarını, AKP hakkında kapatma davası nedeniyle gizli bir hınç birikiminin dışa vurumu olarak da yorumlamak mümkündür. Anayasa Mahkemesi'nin ve yargı kurumlarının anlamsız tartışmalarla yıpratılması her yönüyle yanlıştır ve zarar vermektedir. Bu nedenle Sayın Başbakan'ı yargı kararlarına müdahaleci tutumundan vazgeçmeye, yargı kuruluşlarımızın yöneticilerini de daha sorumlu ve duyarlı davranmaya davet ediyorum. DSP olarak bu tehlikeli süreci dikkatle izliyoruz. Toplumu ve kurumları parçalara bölen ve böylece ciddi kaygılara neden olan AKP Hükümeti'nden Türkiye'yi kurtarmak boynumuzun borcudur."

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.