Son Haberler

Kazakistan'da yabancılara sınırlama

Kazakistan'da, hükümetin yayımladığı bir kararnameyle, aralarında Sovyet döneminden kalma uzay üssüyle tanınan Baykonur'un da bulunduğu bazı yöreler 2015'e kadar yabancı ülke vatandaşlarının girişine kapatıldı.
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2008 Cuma, 09:45

Kazak basınında bugün yayımlanan,''Kazakistan Cumhuriyeti hükümeti tarafından yabacılara geçici olarak kapatılan bölgeler listesi'' adlı kararnamenin, 1999 tarihli devlet sırları hakkındaki kanunun esas alınarak hazırlandığa işaret edildi.

Kararnameye göre, Almatı idari bölgesindeki Gvardeyski kentine bağlı Matibulak ve Matebulak beldeleri, Jambıl bölgesindeki Kuljabası kazasının demir yolu hattı ayrımı, Kızılorda bölgesindeki Baykonur kenti ile ona bağlı Karmakşı ve Kazalı kazalarının 2015 yılına kadar yabancı ülke vatandaşı ya da vatandaşlığı bulunmayan kişilerin girişine kapatıldı.

Kararnamede yabancı ülke vatandaşlarını bu bölgelere girişine ancak Dışişleri Bakanlığı,İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Komitesinin ortak onayıyla izin verilebileceği belirtildi. Basının haberlerinde, ilgili hükümet kararının Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkede akredite yabancı ülke diplomatik temsilciliklerine iletildiği bildirildi. Sovyet döneminden kalma Baykonur'daki uzay üssü 2050 yılına kadar Rusya Federasyonu'na kiralanmış bulunuyor.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ