"Türk Balesi" 60. yaşını kutluyor

"Türk Balesi"nin 60. yaşı, Ankara Opera ve Balesi tarafından 29 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan "Anna Karenina" eserinin prömiyeri ile kutlanacak. Gecede ayrıca, Türk Bale tarihinden kesitlerin görülebileceği kostüm ve fotoğraf sergisi de sanatseverlerle buluşacak.
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2008 Cuma, 09:48

"Türk Balesi" 60. yaşını kutluyor. 29 Aralık Pazartesi günü gerçekleşecek olan kutlamalar "Anna Karenina" eserinin prömiyeri ile başlayacak. Gecede, Türk Hükümeti'nin çağrısı ile 1948 yılında Türkiye'ye gelerek, Türk balesinin kuruluşunda önemli katkılarda bulunan ve Türkiye'deki ilk öğrencilerini kendi eliyle yetiştiren Dame Ninette de Valois'nın büstünün açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yapılacak.

60 yıllık kısacık geçmişine rağmen, tüm dünyada yaklaşık 400 yılık geçmişe sahip bale topluluklarıyla aynı uluslararası seviyeye çıkmayı başarmış Türk Bale tarihinden kesitlerin görülebileceği kostüm ve fotoğraf sergisi Opera Fuayesinde sanatseverlere sürpriz yapacak.
Türk Balesi'nin 60. yılı için özel olarak hazırlanan kitap da sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Anna Karenina

Rus bale ekolünün en güzel temsilcilerinden biri olan Anna Karenina balesinin senaryosu ve koreografisi, edebiyatı bale sahnesine taşıyan koreograf olarak tanınan Andre Provovsky'e ait. Eser; Rus edebiyatının ünlü ismi Lev Tolstoy'un büyük yankı uyandıran dönem romanını bale sahnesine taşıyor.

Ankara Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün, 3 perde olarak sahnelediği baleyi Gilles Madion sahneye koyuyor. Orkestra Şefliğini Naci Özgüç ve Artyom Makarov'un dönüşümlü olarak yapacağı eserin, dekor ve kostüm tasarımları ünlü Rus modacı Alexande Vassiliev'e, ışık tasarımı Fuat Gök tarafından hazırlandı.

19. yüzyılda Rusya'da dönemin aristokratlarını doğru ve çarpıcı yanlarıyla yansıtan realist bir eser olan Anna Karenina'nın ana temasını Rus ailesi oluşturuyor. Eserde dürüst bir evliliğin getirdiği mutlulukla, evlilikteki yasak aşkın yol açtığı yıkım anlatılıyor. Eserin konusu şöyle:
"Dönemin üst kademedeki bir memurunun karısı olan Anna Karenina hovarda Vronski ile kurduğu ilişkide hazin bir sonla karşılaşır. Bunun karşısında Kiti ve Levin'in arasındaki sağlam temellere dayalı aşk, Anna Karenina'nın kendini beğenmişliğini ve temsil ettiği aristokrasinin temelsizliğini ortaya koymaktadır."

Eserde başlıca rollerde, Anna Karenina - Ayşem Sunal, Sanem Ergüler, Elif Fırat, Arzu Kıran, Alexei Karenin - Cevat Aydemir, Ertuğrul Bolat, Seryozha - D.Barbaros Öztürk, Zeynep Nuryılmaz, Stephan Oblanzky (Stiva) - Semih Küren, Mert Türkoğlu, Daria Oblonzky (Dolly) - Neşe Güne, Deniz Ertürk, Ekaterina Scherbatsky (Kitty) - Selin Sezer, Sanem Subaygil, Ayşegül Aydemir, Alexei Vronsky - Bahri Gürcan, Cankat Özer, Emre Güler ve Burak Kayıhan yer alıyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.