Son Haberler

Önce yumruklaştılar sonra sarıldılar

TBMM Genel Kurulu'nda yolsuzluk ve ihbar tartışmaları yumruklu kavgaya yol açtı. DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık tartışma sırasında kendisine "ihbarcı" diyen kürsüdeki CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nu yumrukladı. Olayın ardından DTP özür diledi. Daha sonra Sakık ve Aslanoğlu sarılarak barıştılar.
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2008 Cuma, 13:38

TBMM Genel Kurulu'nda 2009 Mali Yılı Bütçesinde Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın maddelerinin görüşmelerinde DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın önceki gün gündeme getirdiği ve Malatya Üniversitesi'nde yaşanan "karaciğer naklinde" ile ilgili iddialarına bugünkü görüşmelerde yanıt veren CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun sözleri kavga çıkardı.

Aslanoğlu, Sakık'ın iddialarının yalan olduğunu ve Sakık'ın bu iddialarla ilgili yanlış ihbar yaptığını söyleyince ortalık bir anda savaş alanına döndü.

Sakık, yerinden fırlayarak Aslanoğlu'na "Terbiyesiz adam iftira etme bana, soytarılık yapma, bana 'ihbarcı' diyemezsin" dedi ve yumruklarını peş peşe Aslanoğlu'nun suratına savurdu. Sakık'ın yumruklarının birisi Aslanoğlu'nun suratına diğeri ise omuzuna isabet etti. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Meral Akşener kısa bir süre şaşkınlık yaşadıktan sonra oturuma ara verdi.

Araya giren TBMM İdare Amirleri, Aslanoğlu ve Sakık'ın arasına girerek olayların daha da büyümesini önlediler. DTP'liler Sakık'ı Genel Kurul salonundan çıkarırken, CHP'li milletvekilleri de Aslanoğlu'nu sakinleştirmeye çalıştılar.

Toptan'dan yumruk alarmı

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın kürsüde kendisine "ihbarcı" diyen CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nu yumruklamasının ardından, verilen arada Meclis Başkanı Köksal Toptan AKP, MHP, CHP ve DTP Grup Başkanvekillerini acil toplantıya çağırdı. Grup Başkanvekillerine bir daha böyle bir olayın yaşanmaması konusunda milletvekillerini uyarmalarını istedi.

Meclis Başkanı Toptan'ın uyarısının ardından Genel Kurul yeniden çalışmalarına başladı.
Meclis Başkanvekili Meral Akşener, tasarının görüşmelerine geçmeden önce yaşanan olayı TBMM Başkanlık Divanı olarak kınadıklarını bildirdi ve Toptan'ın uyarısını hatırlatarak grup başkanvekillerine söz verdi.

DTP özür diledi

Kürsüye ilk önce gelen DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, yaşanan olayın bir daha tekrar etmemesini dileyerek, grubu ve şahsı adına Mevlüt Aslanoğlu, CHP Grubu ve Genel Kurul'dan özür diledi.

Demirtaş şöyle dedi: "Keşke bu kürsüye savunabileceğim bir konu üzerine çıksaydım. Yaşanan bu olayı haklı çıkaracak hiç bir mazeret olamaz. Böyle bir olayın bir daha tekrar etmemesini diliyor ve sayın Aslanoğlu'ndan, CHP Grubu ve Genel Kurul'dan özür diliyorum grubum ve şahsım adına."

CHP: Fiili saldırı oldu

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay da yaşanan olayda Mevlüt Aslanoğlu'nun, Sırrı Sakık'ın tutanaklardan alınan sözlerini okuduğunu hatırlatarak, "Hiç de arzu etmediğimiz bir görüntü yaşandı. Bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını diliyorum. Sayın Sakık fiili saldırıya geçti ve arkadaşımızın oturduğu yere gelerek yumruk salladı. Yumruğun değip değmemesi çok önemli değil. Burada önemli olan fiili bir saldırı gerçekleşmiştir" dedi.

AKP: Canlı yayınlarda komik oluyoruz

AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün de Genel Kurul'da yaşanan fiili saldırıyı kınayarak sözlerine başladı. Hiç arzu edilmeyen bir tabloyla karşı karşıya olduklarını dile getiren Ergün şöyle dedi: "Bu olayı kınıyor ve teessüfle karşılıyoruz. Halk öfkemizin bizi rehin aldığını görecek. Canlı yayınlarda gülünç hale düşüyoruz. Dileriz son olur. Bu akıl ve bilinç işi değil."

MHP, geçmişi hatırlattı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da, geçmişte Genel Kurul'da yaşanan arbedede hayatını kaybeden milletvekilinin ölümünü hatırlatarak, DTP'nin olayın ardından "özür" dilemesini ve olaya yaklaşımını takdir ettiklerini söyledi.

Şandır, "Bugün burada bir fiili saldırı gerçekleşti. DTP'nin tavrını kazanç olarak görüyorum. Her davranışımız, millete yakışır şekilde olma mecburiyeti var" dedi.

Sarılarak barıştılar

Açıklamaların ardından Sırrı Sakık ve Mevlüt Aslanoğlu birbirlerine sarılarak barıştılar. İki milletvekili arasındaki kucaklaşmanın ardından Sakık, "Diliyorum hep böyle olacak, bundan sonra. Yoğun bir bütçe görüşmesi vardı. Zaman zaman böyle şeyler olur. Bundan sonra diliyorum olmasın" şeklinde konuştu.

Sakık, basın mensuplarının "Siz de biraz sinirlilik hali var mı?" sorusu üzerine, "Sürekli haksızlığa uğrayan bir alandan geliyoruz. Belki onun verdiği bir ataklık var. Aslında bu benim tarzım değil. Kavga ve şiddet benim tarzım değil. Zaten bütün hayatımız bu şiddeti ve kavgayı Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya çalışmakla geçti. Ama zaman zaman böyle küçük şeyler oluyor" diye konuştu.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ