Gazze'ye kara harekatı

İsrail 27 Aralık'ta Gazze'ye başlattığı hava saldırısının ardından, akşam saatlerinde kara harekatına başladı. Hamas militanlarıyla İsrail askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı 15 Filistinlinin öldüğü, İsrail askerlerinden de ölenler olduğu bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 3 Ocak 2009 Cumartesi, 18:42

İsrail ordusunun "Dökme Kurşun" adını verdiği, bir haftadır süren ağır hava bombardımanlarının ardından, kara birlikleri de operasyonun 8.'nci gününde Gazze Şeridi sınırlarından girdi.

İsrail askerleri, yoğun tank ateşi ve F-16 uçaklarının desteğinde Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'un doğusu, Cebaliye mülteci kampının doğusu ile Gazze kentinin İsrail'le sınırdaş olan Secaiye mahallesinin karşı kesimindeki Karni Geçişi tarafından giriş yaptığı ve şiddetli çatışmalar yaşandığı açıklandı.

'Uzun sürecek'

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, kara aşaması için uzun süre beklediklerini belirterek, "Harekat kolay ve kısa olmayacak" dedi. Başlayan kara harekatını "zor operasyon" olarak niteleyen Barak, "İsrail askerlerinden de kayıplar verilebileceğini biliyoruz" diye konuştu. Barak, İsrail'in kuzeyinde, Lübnan sınırında bir gerginlik olmasından yana olmadıklarını da ifade etti.

Evlerinizi boşaltın uyarısı

İsrail'in Kanal 10 Televizyonu, ordunun, Gazze şeridi'nin kuzeyinde yaşayanları, "evlerini boşaltmaları" konusunda uyardığını bildirdi. İsrail ordu sözcüsü Avital Leibovitch aynı kanala yaptığı açıklamada, "Bu uzun soluklu bir harekat olacak" diyerek şöyle devam etti: "İki amacımız var, birincisi İsrail'e yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek, diğeri Hamas'ın terör altyapısı yok etmek,"

Kanal 10, "kapalı" bir toplantıda İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in "Amacımız Hamas'ın iktidardan indirmektir" dediğini de öne sürdü. Öte yandan, İsrail hükümetinin, "onbinlerce" yedek askerin daha silah altına alınması yolundaki kararı onayladığı belirtildi.

Yoğun çatışmalar

Görgü tanıkları, İsrail tanklarının Gazze'nin kuzeyindeki Hamas mevzilerine ateş açtığını belirtirken, havan toplu misillemeye maruz kaldıklarını aktardı. Kara harekatının ilk saatlerinde biri çocuk 15 Filistinli'nin öldüğü duyruldu. Hamas yetkilileri de İsrail askerlerinde de ölenler olduğunu bildirdi ancak sayı vermedi.


Saldırının krnolojisi

İsrail, dünyanın çeşitli kentlerinde binlerce insanın protesto ettiği Gazze saldırılarına 27 Aralık 2008 tarihinde başladı. Filistinli hastane kaynaklarına göre, 75'i çocuk ve 21'i kadın toplam 452 Filistinli öldüğü ve 2 bin 290 kişinin yaralandığı saldırıların kronolojisi şöyle:

27 Aralık 2008 Cumartesi

-İsrail, Gazze Şeridi'nin denetimini elinde bulunduran Hamas'ın roket saldırılarını gerekçe göstererek, Filistin topraklarında 1967'den beri eşine rastlanmayan çapta hava saldırısı başlattı.
-Hamas'ın, Suriye'de sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, üçüncü intifada hareketi için çağrıda bulundu.
-Hastane kaynaklarına göre çoğu Hamas polisi en az 230 Filistinli öldü.
-Uluslararası toplum, hem bombardımanın hem de roket saldırılarının durması için çağrıda bulundu.

28 Aralık 2008 Pazar

-İsrail, 6 bin 500 yedeğin seferberliği için yeşil ışık yaktı. İsrail ordusu Gazze sınırına zırhlı araçlar yığdı.
-İsrail, Mısır ile Gazze arasındaki sınırda 40 kadar tüneli bombaladı.
-Mısır, Filistinliler sınırı zorlamaya çalışınca Refah geçiş noktasını yeniden kapattı. Gazze'den açılan bir ateşte Mısırlı sınır muhafızı yaralandı. Kapı izleyen günlerde bir açıldı bir kapandı.
-Dünya kentlerinde İsrail saldırılarını protesto gösterileri başladı

29 Aralık 2008 Pazartesi

-İsrail, ''Hamas'ı düşürmek için savaşa girişti'' ve Filistin topraklarını ''kapalı askeri alan'' ilan etti.
-Filistin ateşinde dördüncü İsrailli öldü.

30 Aralık 2008 Salı

-Sürmekte olan saldırılar İsrail güvenlik kabinesi tarafından onandı ve 2 bin 500 kişilik oluşan yeni bir yedek kuvvetin seferberliğine de yeşil ışık yakıldı.

31 Aralık 2008 Çarşamba

-Saldırılar tüm hızıyla sürdü.
-106 uluslararası insani yardım kamyonu Gazze'ye gitmek üzere İsrail'den geçmeye başladı.
-İsrail hem AB'nin hemde AB, ABD, BM ve RUsya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü'nün ateşkes çağrılarını reddetti.

1 Ocak 2009 Perşembe

-İsrail saldırılarını sürdürdü, bakanlıkları, meclis binasını, kaçakçılık tünellerini, ''roket imalathanelerini'' bombaladı.
-Hamas'ın önemli liderlerinden Nizar Rayan bir saldırıda öldü.
-İsrail'in güneyine 40'tan fazla roket fırlatıldı.

2 Ocak 2009 Cuma

-''Öfke günü'': Binlerce Filistinli Batı Şeria'da gösteri düzenledi.
-Dünya Gıda Programı, ''korkunç durumu'' kınadı.
Halid Meşal, Hamas'ın durmayacağını, boyun eğmeyeceğini ve İsrail'in Gazze'ye adımını atması halinde, ''İsrail'in kara yazgısıyla karşı karşıya kalacağını'' söyledi.
-ABD Başkanı George W. Bush, ''gerçek bir ateşkes için'' Hamas'a baskı çağrısında bulundu.

3 Ocak 2009 Cumartesi

-Hamas, sabaha karşı bir İsrail birliğinin Gazze'ye girişini engellediğini açıkladı. İsrail ordusu, ''olaydan haberdar olmadığını'' bildirdi.
-İsrail Gazze'yi havadan ve karadan vurmayı sürdürdü.
-İsrail Gazze Şeridi'ne ilk top atışında bulundu.
-Hamas, İsrail kara harekatına girişirse, İsrailli asker kaçırma tehdidinde bulundu.
İsrail, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de bir camiyi vurdu, en az 10 Filistinli öldü.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.