Şehit kardeşine askerlik yok

Askerlik Kanunu değiştiriliyor. Yeni kanuna göre, terörle mücadelede şehit olanların bütün kardeşleri askerlikten muaf olabilecek. Terör olayı dışındaki şehitlerin ise kardeşlerinden biri muafiyetten yararlanacak.
Yayınlanma tarihi: 4 Ocak 2009 Pazar, 09:50

Şehit evlerine ikinci kez aynı ateş düşmesini önleyecek önemli bir adım atılıyor. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, 1984'ten bu yana teröre 6 bin 482 şehit veren Türkiye'de şehit ailelerinin yüreklerini az da olsa rahatlatacak bir yasa değişikliği hazırlanıyor.

AKP grubunun onayı ile TBMM Başkanlığı'na sunulan ve önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen teklif kapsamında, Terörle Mücadele Yasası çerçevesindeki olaylarda şehit düşenlerin aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı istekli olmadıkça silahaltına alınmayacak. Silahaltında olanlar ise hemen terhis edilecek. Terörle mücadele dışında şehit veya malul olanların ise bu hak kardeşlerinden herhangi birine uygulanabilecek. Teklifin gerekçesinde, bu düzenlemelerin Türk halkı ile TSK arasında var olan güçlü bağların daha da güçlenmesine ve yükümlü personel ile ailelerinin moral motivasyonuna olumlu katkısı olacağı ifade edildi.

Sistem nasıl işleyecek?

Terörler mücadele hali:
Şehidin 9 erkek kardeşi bile olsa hepsi askerlikten muaf tutulacak. Askere gitmek, kendi isteklerine bağlı olacak. Yani rızalarıyla askere alınabilecekler. Halen şehidin sadece kendisinden sonra gelen bir kardeşi için askerlik muafiyeti tanınıyor. İki kardeşe aynı anda terör bölgesinde askerlik yaptırılmıyor. Biri terör bölgesinde ise diğeri batı illerine gönderiliyor.

Şehit ve maluller:
Terör dışındaki şehit veya malulların kardeşlerinden herhangi biri askerlikten muaf tutulacak. Şu anda şehidin sadece kendisinden sonra gelen kardeşi askere gitmeyebiliyor. O askere gitmek isterse bu hak diğerine uygulanmıyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.