Son 28 yılın en kötü dönemi

Ekonomik olarak, 28 yılın en kötü dönemininden geçen İngiltere mali krizden dolayı artan işsizlikle boğuşuyor. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, mali krizden dolayı artan işsizliğin daha da fazla yükselmesini önlemek için 500 milyon (754 milyon dolar) sterlin harcanacağını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 12 Ocak 2009 Pazartesi, 10:19

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, işsizliğin daha fazla yükselmesini önlemek için 500 milyon (754 milyon dolar) sterlin harcanacağını açıkladı. Brown, sanayi liderleriyle işsizliğin önlenmesine yönelik yapacakları iş zirvesi öncesinde GMTV'ye yaptığı açıklamada, hükümetin yeni işçi alacak işverenlere, çıraklık dönemindeki genç insanlara ve kendi işlerine başlayacaklara yardım ettiğini kaydetti.

Gordon Brown, kısa dönemli işsizliğin uzun dönemli hale gelmesini önlemek gerektiğini ifade etti.

Daha önce yaşanan durgunluk dönemlerinde yapılan hatanın insanları (işsiz) bırakmak olduğunu belirten Brown, ''Şu anda kimseyi bırakmayacağız ancak kimse de kendisini bırakmasın. İş aramaktan vazgeçmesin'' dedi.

Hükümet her bir işsizin eğitimine 2 bin 500 sterlin harcayacak

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ekonomik krizle baş gösteren yüksek işsizliğin önlenebilmesi ve 500 bin kişiye iş alanı açılması için hazırlanan planı açıkladı.

İngiliz hükümetinin planına göre, her bir işsizin eğitimi ve iş sahibi yapılması için işverene işsiz başına 2 bin 500 sterlin ödenmesi öngörülüyor. Bunun için eğitime alınacak kişinin 6 aydan fazla süreyle işsiz olması şartı aranıyor.

Halen 1,8 milyon işsizin bulunduğu ve 2009 yılı sonuna kadar bu rakamın 3 milyona yükselmesi beklenen ülkede, 500 bin kişiye iş imkanı sağlamak üzere oluşturulan planı değerlendiren muhalefet partileri ise planın fazla etkili olamayacağı yolunda görüş bildirdi.
Muhafazakar Parti sözcüsü, planın ''işsizlerin çok az bir bölümünü kapsayabileceğini'' belirtirken, Liberal demokrat parti sözcüsü ise 6 aylık bekleme süresinin bir işsizin yardım alabilmesi için çok uzun olduğunu savundu.

''Bir işsiz yardım alabilmek için 6 ay bekleyemez'' diyen liberal Demokrat Parti sözcüsü, planın hiçbir işe yaramayacağını öne sürdü.

28 yılın en kötü dönemi

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsünün araştırmasına göre, İngiltere Ekonomisi 2008 yılının son 3 ayında yüzde 1,5 daraldı. Böylece, son 28 yılın en kötü performansı sergilenmiş oldu.

Ekonomideki sıkıntının kötüleşeceği uyarısında da bulunan enstitü, hükümetin bu yıl ve gelecek yılki tahminlerini de çok iyimser buluyor.

Resmi veriler, ekonominin Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,6 daraldığını gösteriyordu.
Enstitü açıklamasında, üretime ilişkin çeyrek yıllık verilerin 1955 yılından bu yana yayımlandığı, keskin biçimde düşüş yaşanan sadece 5 çeyrek olduğunu ifade edilerek, bunların en düşüğünün de 1958 yılındaki yüzde 2,6 daralma olduğunu bildirildi.

Açıklamada, sorunun merkezinde, bankaların borç vermesi veya da verememesinin yattığı ifade edilerek, hükümetin tüketicilere ve şirketlere para vermenin başka yollarını bulması gerektiği kaydedildi.

Woolworths, Zavvi, Whittards, Viyella ve The Officers Club gibi mağaza zincirleri kayyuma giderken, Ulusal İstatistik Ofisi perakende üretiminin 1981 yılından bu yana en hızlı şekilde azaldığını ortaya koyuyor.

Bu arada, İngiltere'de Ekim ile biten 3 ayda işsiz sayısı 137 bin artarak 1,86 milyona ulaştı. Böylece, 1997 yılından bu yana ki en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.