Ergenekon Partisi'ne suç duyurusu

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon Partisi'nin kesin hesabını süresinde mahkemeye vermeyen parti sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurulmasında bulunulmasına karar verdi.
Yayınlanma tarihi: 5 Haziran 2012 Salı, 08:42

Anayasa Mahkemesi, Milliyetçi Muhafazakar Parti (MMP) ile Ergenekon Partisi'nin 2010 yılına ait hesaplarını inceledi. Anayasa Mahkemesi, Ergenekon Partisi'nin kesin hesabını süresinde mahkemeye vermeyen parti sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurulmasında bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, her iki partinin de gelir ve giderinin bulunmadığına dikkat çekerek hesaplarda usulsüzlük bulunmadığını belirtti.

Anayasa Mahkemesi'nin MMP ile Ergenekon Partisi'nin 2010 yılına ait kesin hesaplarını inceledi. Anayasa Mahkemesi'nin iki partiye ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. MMP'nin dosyasında eksiklik bulunmadığı için esas incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, 2010 yılı içerisinde kurulan MMP'nin 2010 yılında herhangi bir gelir ve giderinin bulunmadığını belirtti. Partinin 2010 yılı kesin hesabının 2820 sayılı Yasa'ya uygun olduğu sonucuna varıldığına işaret eden Anayasa Mahkemesi, partinin 2010 yılına ilişkin sunmuş olduğu belgeler üzerinde inceleme yapıldığını, ve herhangi bir taşınmaz mal ve değeri 100 lirayı aşan taşınır mal ve menkul kıymet ediniminin olmadığının anlaşıldığını kaydetti. Anayasa Mahkemesi, 2010 yılı içerisinde kurulan partinin 2010 yılında herhangi bir gelir ve giderinin bulunmadığını vurguladı.

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon Partisi'nin 2010 yılı kesin hesabının incelenmesini de gerçekleştirdi. Anayasa Mahkemesi, Ergenekon Partisi'nin 2010 yılı kesin hesabını, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 74. maddesinde öngörülen sürede Anayasa Mahkemesi'ne vermeyen parti sorumluları hakkında, Kanun'un 111. maddesinin (b) bendi uyarınca yasal işlem yapılabilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 2010 yılında kurulan Ergenekon Partisi'nin herhangi bir gelir ve giderinin bulunmadığına ve kesin hesabının 2820 sayılı Yasa'ya uygun olduğu sonucuna varan Anayasa Mahkemesi, partinin sunduğu belgeler üzerinde yapılan incelemede, herhangi bir taşınmaz mal ve değeri 100 lirayı aşan taşınır mal ve menkul kıymet ediniminin olmadığının anlaşıldığına dikkat çekti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.