Yüz yıllık ayrılık öncesi son buluşma

Venüs'ün, yarın Güneş'in önünden geçmesiyle yaşanacak yüzyılın en önemli gök olayı için Burdur'un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti Stadyumu'nda, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Gölhisar Kaymakamlığı'nın işbirliğiyle ''Gökyüzü Gözlem Şenliği'' düzenlenecek.

05 Haziran 2012 Salı, 11:51

Yarın 04.30-07.50 saatleri arasında gerçekleşmesi beklenen Venüs'ün Güneş'in önünden geçişi, Kibyra Antik Kenti Stadyumu'nda kurulan teleskoplarla izlenecek.

Antik dönemde cesur gladyatörlerin amansız mücadelelerinin şahidi olan Kibyra Stadyumu, bu kez yüzyılın en önemli gök olaylarından birine tanıklık edecek.
Gökyüzü meraklılarının buluşacağı şenliğe katılanlar ayrıca Ay, Mars ve Satürn gezegenlerini de teleskoplarla izleyebilecek.

Etkinlik kapsamında ''Venüs geçişi ve önemi'', ''Güneş ve Güneş lekelerinin yaşama etkileri'' ile ''Yediden yetmişe gök bilim'' konulu seminerler de gerçekleştirilecek.
''Hızlı atların ve kahraman savaşçıların yurdu'' olarak anılan Kibyra Antik Kenti'deki görsel şölene, tüm gök bilim tutkunları davet edildi.
 

6 saat 40 dakikalık buluşmanın ardından bir asırlık ayrılık

Çok ender gerçekleşen Venüs'ün Güneş'in önünden geçişi, 6 saat 40 dakika sürecek. Güneş tutulması kadar görkemli bir olay olmasa da çok ender gerçekleştiği için gök bilimciler bu anı heyecanla bekliyor.

Venüs, yarın sabah saat 07.27'de Güneş'in önünden çekilmeye başlayacak ve saat 07.45'te geçiş sona erecek.

Geçişin en ilginç aşaması Venüs'ün Güneş'in önünden çekilmeye başladığı aşama olacak. Saat 07.30 civarı Güneş, kenarından küçük bir ısırık alınmış gibi görünecek. Teleskoplu gözlemciler bu aşamayı daha iyi görebilecek. Geçiş çıplak gözle görülemeyecek.

En son 8 Haziran 2004'te Güneş'in önünden geçen Venüs gezegeni, bu sefer 6 Haziran 2012 Çarşamba sabahı Güneş'in önünden bir kez daha geçecek ve bu 2117 yılına kadar son geçiş olacak.