ABD, İHA saldırılarını artıracak

Washington yönetiminin Pakistan topraklarında insansız hava araçlarıyla yaptığı saldırıları arttıracağı bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 9 Haziran 2012 Cumartesi, 14:22

Pakistan medyasının haberlerine göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2008 yılından beri Pakistan'a düzenlediği saldırıların arttırılması için askeri yetkililere emir verdiği belirtildi.
Obama'nın, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekileceği 2014'ten önce Pakistan'daki Taliban ve El Kaide militanlarının gücünü kırmayı amaçladığı ifade ediliyor.

ABD, Afganistan sınırındaki güney ve kuzey Veziristan bölgesinde yuvalanan Taliban ve El Kaide militanlarına karşı son iki haftadır saldırılarını yoğunlaştırdı. ABD, Pakistan'ın kuzeybatısında yuvalanan Taliban ve El Kaide militanlarını kendisine en büyük tehdit olarak görüyor.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta yaptığı açıklamada, Afganistan'da Amerikan kuvvetlerine saldıran militanlara karşı Pakistan'ı yeterli önlem almamakla suçlayarak, Washington'un sabrının sonuna yaklaştığı uyarısında bulundu.

Pakistan topraklarında Obama'nın göreve gelmesiyle başlayan insansız hava aracı saldırılarına İslamabad yönetimi ısrarla karşı çıkıyor fakat önüne geçemiyor.

İslamabad yönetimine göre saldırılar, sivilleri öldürüyor, egemenlik haklarını ihlal ediyor ve ülkede Amerikan karşıtlığını körüklüyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.