Yaşlı babaların çocukları uzun yaşıyor

Amerikalı bilim insanları, ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarının daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı.
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2012 Salı, 13:14

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, erkeklerin yaşla birlikte spermlerinde meydana gelen değişiklikler, daha uzun yaşama olanağı sağlayan bir DNA kodunun ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu özellik, kişinin çocuklarına aktarılıyor.

Northwestern Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde yapılan çalışmada, 1779 genç yetişkinden alınan DNA örnekleri incelendi.

Daha önce yapılan araştırmalarda insanın yaşam süresinin, DNA'nın yer aldığı kromozomların uçlarında bulunan telomer adlı yapıların uzunluğu tarafından belirlendiği ortaya çıkarılmıştı. Kromozom uçlarının hasar görmesini engelleyerek yaşam süresini artıran telomerler, yaşlanmaya bağlı olarak kısalıyor.

Northwestern Üniversitesi'ndeki bilim adamları, spermlerde bu durumun tam tersine olduğunu ve telomerlerin yaşla birlikte uzadığını ortaya çıkardı.

Dr. Dan Eisenberg ve çalışma arkadaşları, deneklerden alınan örnekleri incelediklerinde ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarında telomerlerin daha uzun olduğunu keşfetti.

Erkekler, DNA'larını çocuklarına spermleri ile geçirdiği için sahip oldukları uzun telomerler de sonraki nesillere aktarılıyor.

Eisenberg, erkeklerin çocuk sahibi olmayı ertelemesiyle uzun telomerlerin sonraki nesillere aktarılarak insan ömrünün uzamasına neden olacağını belirtti.

Telomer uzunluğu, kişinin dedesinin de ileri yaşta baba olması durumunda çok daha fazla oluyor.

Bilim insanları, yaşlı babalardan miras alınan uzun telomerlerin bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve cilt gibi hızlı hücre gelişiminin görüldüğü doku ve biyolojik fonksiyonlarda son derece olumlu etkilere yol açabileceğini iddia ediyor.

Eisenberg, erkeklerin çocuk sahibi olmayı ertelemesiyle uzun telomerlerin sonraki nesillere aktarılarak insan ömrünün uzamasına neden olacağını belirtti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.