Son Haberler

Erzurum'da kuduz vakası

Erzurum'un, Palandöken ve Aziziye ilçelerindeki kuduz vakası nedeniyle 4 mahalle karantinaya alındı.
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2012 Salı, 13:01

Aziziye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Koç, kuduz olduğu belirlenen bir köpeğin, Sakalıkesik Mahallesi'nde Yusuf Kaya (8) isimli çocuğu ısırdığını, Ömertepe, Adaçay, Söğütlü mahallelerinde de bazı hayvanlara saldırdığının tespit edildiğini bildirdi.

Yurttaşların ihbarından sonra gereken tedbirlerin alındığını belirten Koç, şöyle devam etti: ''Kuduz köpek, Sakalıkesik mahallesinde bir çoğu ısırmış. Köy sakinleri tarafından yakalanmak istenen köpeğin kaçarak, Söğütlü Mahallesi'nde bir ata saldırdığı tespit edildi. Aynı köpeğin, Adaçay ve Ömertepe mahallelerine gelerek, ahır önlerinde bulunan sahipli köpeklere de saldırdığı belirlendi.''

Olayın 8 Haziran'da meydana geldiğini ve kuduz köpeğin 10 Haziran'da Adaçay Mahallesi'nde bir vatandaş tarafından vurularak etkisiz hale getirildiği bilgisinin kendilerine ulaşması üzerine, köpeğin kontrollü bir şekilde gömüldüğünü belirten Koç, şunları kaydetti: ''Yapılan analizlerde köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca, ilgi kurumlara bilgi verilerek, ısırılan çocuğun tedavisiyle, karantina sürecinin bu yönde yapılması belirtilmiştir. Kuduz nedeniyle ilçemizde 6 ay süreyle Sakalıkesik, Ömertepe, Adaçay ve Söğütlü mahalleleri karantina altına alınmış, tedbir amaçlı büyükbaş hayvanların 10 gün süreyle meralarda otlatılması yasaklanmıştır. Ayrıca söz konusu mahallelerdeki sahipsiz köpekler toplanarak hayvan barınağına götürülmüştür.'' Öte yandan, köpeğin ısırdığı Yusuf Kaya'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ