'Çocuklarımız yakın tarihi bilmiyorsa, bizim günahımızdır'

Yazar Turgut Özakman, Türk toplumunun tarihini iyi bilmediğini savunarak, ''Çocuklarımız yakın tarihlerini bilmiyorsa, bu onların değil bizim günahımızdır'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 15 Ocak 2009 Perşembe, 19:27

Yazar Turgut Özakman, Adana Rotary Kulübü tarafından düzenlenen ''Yakın Tarihimiz'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan sorunların tarihin bilinmemesinden kaynaklandığını belirterek, bu sorunun günümüzde olduğu gibi Osmanlı döneminde de bulunduğunu söyledi.

Tarihin öğrenilmesi ve öğretilmesi ilkesiyle hareket ettiğini vurgulayan Özakman, şunları kaydetti: ''Yakın tarihimizin fotoğrafları solduruluyor. Emperyalizm kelimesi yasaklandı ve bu durum millet olarak emperyalizme karşı kazandığımız savaşın her yönüyle öğrenilmesini engelledi. Milli mücadelemiz sadece Türk-Yunan savaşıymış gibi gösterildi. Böyle olunca da çocuklarımız başka ülkelerin kahramanlarına özenmeye başladı. Çocuklarımız yakın tarihlerini bilmiyorlarsa, bu onların değil bizim günahımızdır. Tarihimizi tam anlamıyla onlara anlatamadık.''

Özakman, milli mücadele yıllarını anlatan kitapları yazdığında ''Durup dururken niye yazdın'' biçiminde tepkiler aldığını dile getirerek, ''Milli mücadeleyle ilgili ne kadar gurur verici sahne varsa üstü örtüldü. Ayrıca, Atatürk'ü de anlatamadık. Bizler, hazıra konmanın rehaveti içindeyiz. Ben bildiğimi anlattım ama Türkiye'de yakın tarihi bile anlatmanın garipsendiği bir dönem yaşanıyor'' diye konuştu.

Konferansı, Adana Rotary Kulübü üyeleri ile çok sayıda vatandaş izledi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.