Kızların tat duyusu daha güçlü

Kopenhag Üniversitesi bilim insanlarınca gerçekleştirilen bir araştırmayla çok daha güçlü bir tat duyusuna sahip kız çocuklarının, tatlı ve ekşi yiyecekleri aynı yaştaki erkek çocuklarından daha iyi algılayabildikleri anlaşıldı. Erkek çocuklar ekşi yiyecekleri birbirinden ayırt etme konusunda %10, tatlı yiyecekleri birbirinden ayırma konusunda ise %20 daha zayıflar.
Yayınlanma tarihi: 16 Ocak 2009 Cuma, 08:38

Araştırma ilkokul çağında 8900 çocukla gerçekleştirilmiş. Anlaşıldığı üzere kızlardaki duyarlılığın sebebi ağızdaki tat tomurcuklarının sayısıyla değil beyindeki sinyal işlenişiyle ilgili. Çocuklar büyüdükçe tat duyusu da gelişmekte. Özellikle de 13–14 yaşlarından itibaren ekşi tatlar daha iyi algılanmakta.

Araştırma ilginç bir şekilde çocuklardaki tatlı düşkünlüğünün abartıldığını da gösteriyor. Nitekim gözleri bağlı çocukların %30’u şekersiz içecekleri son derece lezzetli bulmuş. Ancak öğrencilerin yarısı yiyecekleri içindeki şeker miktarına göre değerlendirmiş. Özellikle de erkekler çok tatlı veya çok ekşi tatları seviyor. Oysa kızlar daha hafif tatlandırılmış yiyecekleri/içecekleri tercih ediyor. Bilim insanları, üreticilere çocuklara yönelik yalnızca tatlı değil diğer tatlarda da yiyecek/içecek üretmelerini öneriyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.