Son Haberler

A+ A-

İKSV 40. yılını Ozan Sağdıç fotoğraflarıyla belgeledi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 40. yıl kutlamaları kapsamında Türkiye'nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Ozan Sağdıç'ın 1973 yılında düzenlenen ilk İstanbul Festivali'nde çektiği, bugüne dek yayımlanmamış prova ve konser fotoğraflarından oluşan "Birinci Festival: Ozan Sağdıç'ın Fotoğraflarıyla 1. İstanbul Festivali" adlı bir kitap yayımlıyor.
Yayınlanma tarihi: 27 Haziran 2012 Çarşamba, 11:17

Ozan Sağdıç’ın İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 21 Haziran-15 Temmuz 1973 tarihlerinde düzenlediği 1. İstanbul Festivali sırasında çektiği fotoğrafların yer aldığı “Birinci Festival: Ozan Sağdıç’ın Fotoğraflarıyla 1. İstanbul Festivali” başlıklı kitabın tasarımı Bülent Erkmen’e ait.

Kitapla ilgili çalışmalar, İKSV’nin 40. yıl kurum tarihi kitabı için yapılan araştırma sırasında, İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi, müzik yazarı Serhan Yedig’in yönlendirmesiyle başladı. “Birinci Festival” kitabı için fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’la, kendi inisiyatifiyle Ankara’dan İstanbul’a gelerek 1. İstanbul Festivali’ni fotoğraflama kararı ve bu yolculuğun hikâyesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. Kitapta, bu söyleşiyle birlikte, 1. İstanbul Festivali’nin Açılış Konseri, Devlet Opera Koro ve Orkestrası’nın Robert Wagner şefliğinde seslendirdiği Yunus Emre Oratoryosu da dahil olmak üzere, sadece konser, tiyatro ve opera temsillerini değil, gösteri öncesi provaları ve kulis heyecanını da yansıtan 24 farklı etkinlikten fotoğraflar yer alıyor.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın kitap için yazdığı önsözde şu ifadeler yer alıyor: “Birinci Festival kitabımızda bir araya getirdiğimiz bu fotoğraflar, ilk yılın heyecanını, coşkusunu ve ruhunu yalın bir görsel dille anlatıyor. Kırk yıl önce, kendi sözleriyle ‘burada bir tarihin başlangıcına tanıklık edeceğini’ öngörerek İstanbul’a gelen ve büyük bir titizlikle festival gösterilerini ve provaları fotoğraflayan Ozan Sağdıç’a bu değerli arşivi sizlerle paylaşmamıza imkân tanıdığı için teşekkür ediyorum.”

İlkay Baliç ve Didem Ermiş’in yayıma hazırladığı “Birinci Festival: Ozan Sağdıç’ın Fotoğraflarıyla 1. İstanbul Festivali” kitabı, Türkçe ve İngilizce, iki dilli olarak yayımlanıyor. “Birinci Festival: Ozan Sağdıç’ın Fotoğraflarıyla 1. İstanbul Festivali”, 26 Haziran tarihinden itibaren İKSV Tasarım Mağazası’nda ve seçkin kitapevlerinde 90 TL üzerinden satışa sunulacak.


Ozan Sağdıç Kimdir?

1934’te Burhaniye Pelitköy’de doğan Ozan Sağdıç, ilk fotoğraf makinesine 1953 yılında, lise son sınıftayken kavuştu. 1955 yılında İstanbul Umum Fotoğrafçılar Derneği sekreteri olarak zamanın bütün stüdyo fotoğrafçılarıyla tanışma fırsatı bulan Sağdıç, 1956 yılında foto muhabiri olarak haftalık Hayat dergisini çıkaran ekibe katıldı. 1960 yılında, kendi isteğiyle derginin yeni açılan Ankara bürosuna atandı. 1963’ten itibaren, asıl görevinin yanı sıra, Devlet Tiyatroları’nın sahne fotoğraflarını da çekmeye başladı. Bugüne dek 50’ye yakın kişisel sergi gerçekleştiren Sağdıç, Devlet Sanatçısı unvanı da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Fotoğrafçılığın yanı sıra halen çeşitli kurum ve kuruluşlara sanat danışmanlığı yapan ve yayıncılık alanında da çalışmalar yürüten Ozan Sağdıç, hazırladığı prestij kitaplarının yanı sıra Mevlana ve Ömer Hayyam’dan yaptığı rubai çevirileriyle büyük övgü toplamıştır.

www.iksv.org

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler