Kapat

Son Haberler

A+ A-

Avrupa'nın güneyi fırtınaya teslim

Avrupa'nın güneybatı ülkelerinden Fransa ve İspanya'da şiddetli fırtınalar görülüyor. Fransa'nın güneybatısında cumartesi gününden beri süregelen fırtında ölenlerin sayısı 8'e çıktı. Fırtına nedeniyle geçen hafta sonu İspanya'da ise toplam 12 kişi hayatını kaybetmişti.
Yayınlanma tarihi: 26 Ocak 2009 Pazartesi, 10:17

Fransa ve İspanya'da hafta sonu başlayan fırtına devam ediyor.

Fransa

Fransa'nın güneybatısında etkili olan şiddetli fırtınada ölenlerin sayısı 8'e çıktı. Ölenlerden 4'ü, devrilen ağaçların altında kalmaları sonucu, diğer 4'ü ise fırtına sonrası kendi imkanlarıyla ısınırken, karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Bölgede, ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bugün ara verildi. Yine bölgede elektriksiz hane sayısının 800 bin ve telefonsuz hane sayısının ise 300 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Elektrik idaresi bölgedeki yüksek enerji hatlarının yenilenmesi için seferber olduğunu açıklarken, tamir çalışmalarının bütün hafta boyu sürmesi bekleniyor.

Şiddetli fırtına, bölgedeki ormanlarda ve ekili arazilerde de büyük zarara yol açtı. Şiddetli fırtına yüzünden hava yolu ve demir yolu ulaşımı önemli ölçüde felce uğradı. Yardım çalışmalarına sivil savunma ekiplerinin dışında ordunun da katıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün bazı bakanlarla birlikte, şiddetli fırtınadan etkilenen bölgeyi ziyaret etmiş ve devletin elinden gelen bütün yardımı yapacağı sözünü vermişti.

Meteoroloji uzmanları, son şiddetli fırtınayı, 1999 yılında meydana gelen ve 88 kişinin ölümüne yol açan fırtına ile kıyaslıyor. Özellikle cumartesi günü sabahı etkili olan şiddetli fırtınanın hızı, bazı bölgelerde saatte 180 kilometreye kadar ulaşmıştı.

İspanya

İspanya'da geçen hafta sonu toplam 12 kişinin ölümüne yol açan kötü hava şartları ülkenin özellikle kuzey bölgelerinde etkisini sürdürürken, binlerce kişinin elektriksiz kaldığı ve okulların kapatıldığı bildirildi.

Şiddetli rüzgar ve kar yağışının olduğu ülkenin kuzeyindeki Galisya, Cantabria ve Katalonya bölgeleri olumsuz hava şartlarının en yoğun yaşandığı yerler olarak gösteriliyor.

Galisya'da 36 bin, Katalonya'da 10 bin ve Bask bölgesinde 1700 hanenin elektriksiz kaldığı, ayrıca Galisya'da 14 bin kişinin telefon hatlarının da kesik olduğu açıklandı.

Verilen bilgilerde ayrıca Katalonya'da 28 okulun kapandığı, Cantabria ile Castilla y Leon bölgelerinde de bazı okulların kapalı olduğu belirtilerek, ülke genelinde 12 bine yakın öğrencinin bundan etkilendiği duyuruldu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler