Kapat

Son Haberler

A+ A-

Bütçe Kanunu ve KİK'in iptali istemi

CHP Bütçe Kanunu ile Kamu İhale Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali için Yüksek Mahkeme'ye başvuracak. Bu hafta içinde açılacak davalarla CHP, 23. dönemde Anayasa Mahkemesi'ne 27 kez başvuruda bulunmuş olacak.
Yayınlanma tarihi: 26 Ocak 2009 Pazartesi, 11:29

CHP, Bütçe Kanunu ile Kamu İhale Kanununun (KİK) bazı maddelerinin iptali için bu hafta Anayasa Mahkemesine başvuracak.

Alınan bilgiye göre, bu kanunlarla ilgili hazırlıklarını tamamlayan CHP, yarınki grup toplantısında başvuru için karar alacak.

CHP, başka kanunlarla yapılması gereken değişikliklere, Bütçe Kanununda yer verildiği gerekçesiyle 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun iki maddesinin iptalini isteyecek.

Anayasa Mahkemesine sunulacak iptal başvurusu dilekçesinde, Bütçe Kanununun, tedavi hizmetleri için katılım payını düzenleyen 28. maddesi ile belediye ve özelleştirme gelirlerine ilişkin 29. maddesinin Anayasaya aykırı olduğu görüşüne yer verecek.
CHP, ayrıca Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine gidecek.
CHP, ''İktidarın keyfi uygulamalarına karşı koruyucu önlemleri ortadan kaldırdığı, ihalelerde fırsat eşitliği ve rekabet ortamının yok edildiği, idari ve yargısal denetim yollarının zayıflatıldığı'' gibi gerekçelerle Kamu İhale Kanununun bazı maddelerinin iptalini talep edecek.

Mahkemeye 27 kez başvuru

Bu hafta içinde açılacak iki davayla CHP, bu yasama döneminde (23. Dönemde), Anayasa Mahkemesine toplam 27 kez başvurmuş olacak.

CHP, son olarak, kamuoyunda ''Varlık Barışı'' olarak da bilinen Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanunu ile Elektronik Haberleşme Kanununun bazı maddelerinin iptali için 30 Aralık 2008'de Anayasa Mahkemesine dava açmıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler