Kapat

Son Haberler

A+ A-

"IMF'yi ikna için üretici feda edildi"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, prim uygulamasının amacının tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması olduğunu, ancak son yapılan kesintilerle tarımsal üretimin baltalandığını kaydederek, "IMF'le anlaşabilmek için tarım destek bütçesinde yapılan yüzde 10'luk kesinti destek kalemlerine yansımaya başlamıştır" dedi.
Yayınlanma tarihi: 26 Ocak 2009 Pazartesi, 11:28

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, prim uygulamasının amacının üretimin yönlendirilmesi, üreticilerin gelir seviyelerinin korunması ve tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması olduğunu vurgulayarak, "Ancak son yapılan kesintilerle tarımsal üretim baltalanmış, IMF'le anlaşabilmek için tarım destek bütçesinde yapılan yüzde 10'luk kesinti destek kalemlerine yansımaya başlamıştır" dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, yağlı tohumlu ürünlerde ve pamukta ithalatın her geçen gün arttığını, bu primlerle üretimin sürdürülmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Ülkenin her geçen yıl yağ açığını kapatmak için 2 milyar dolara yakın döviz ödediğini belirten Bayraktar, "Yağlı tohumlu ürünlerin üretimi teşvik edilmesi gerekirken bu primlerle artık ayçiçeği, kanola, soya ve mısırın üretimi de sıkıntıya girmiştir. Yağlı tohumlu ürünlerde ve pamukta ithalat her geçen gün artarken, bu primlerle üretim sürdürülmesi mümkün değil. Bütçe ve primlerden yapılan bu kesintinin maliyeti ülkemize çok ağır olabilir. 500 milyon TL'lik kesinti milyar dolarlık ithalatlara yol açacaktır" dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler