Davos'a ikili görüşmeler damga vuracak

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının düzenlendiği Davos'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ile görüşebileceğini söyledi. Toplantıya katılacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise, çok sayıda devlet başkanıyla ikili görüşmeler yapacağı belirtildi.

27 Ocak 2009 Salı, 08:20

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının düzenlendiği Davos'ta Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile görüşebileceğini söyledi.

Ali Babacan, Davos'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada Davos'ta bazı toplantılara katılacağını ve çok sayıda ikili görüşmeler gerçekleştireceğini anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Davos'da yoğun temaslarının olacağını ve iki panelde konuşacağını belirten Babacan, Davos toplantılarının önemine dikkat çekerken bu yıldaki toplantıların Türkiye için yararlı olacağını belirterek "Ülkenin bakış açısının ortaya konması açısından güzel bir fırsat" sağlayacağını düşündüğünü kaydetti.

Ali Babacan, Başbakan Erdoğan'ın Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşüp görüşmeyeceği sorulması üzerine şu an için Başbakan Erdoğan'ın Sarkisyan ile planlanmış bir görüşme olmadığını belirterek, "Yine benim Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan ile bir görüşmem söz konusu olabilir" dedi. Buna karşın Babacan, henüz teyid edilmiş bir görüşme olmadığını da kaydetti.

 

Erdoğan çok sayıda devlet başkanıyla görüşecek

Başbakan Erdoğan, toplantılar çerçevesinde başta Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick'in aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkan ve kurum yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

28-29 Ocak tarihlerinde Davos'ta bulunacak Başbakan Erdoğan, ''Büyük Oyun Yeniden'' (Küresel iktisadi durgunluğa karşın Kafkasların ve Orta Asya'nın stratejik ve ekonomik geleceği yeniden nasıl düzenlenecek) ve ''Gazze: Orta Doğu Barışı İçin Model'' (Gazze'deki kriz ve bunu çevreleyen belirsizlik ve Orta Doğu Barış Süreci'nin bir kez daha elden kaçmasını önlemek için ne yapılabilir?) konulu oturumlara katılacak ve Türkiye'nin görüşlerini dünya kamuoyuna anlatacak.

Davos toplantılarına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katılacak.

Başbakan Erdoğan, Davos toplantısı çerçevesinde Rusya Başbakanı Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe Velez, İsviçre Konfederasyonu Başkanı Hans Rudolf Mertz, Orta Doğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

 

Toplantının en önemli konusu 'küresel kriz'

İsviçre'nin Davos kasabasında l Şubat'a kadar devam edecek Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısına 96 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kişi katılacak. 43 devlet ve hükümet başkanı ile 60 bakanın Davos'ta bulunması bekleniyor. Dünyanın önde gelen şirketlerinden yaklaşık bin 400 üst düzey yöneticinin de katılması öngörülen toplantıların bu yılki teması, ''Küresel Kriz Sonrasının Dünyasını Biçimlendirmek'' olarak belirlendi.

Küresel mali krizin çeşitli yönlerinin ve çözüm yollarının ele alınacağı toplantılar çerçevesinde,

''Ekonomi'', ''Jeopolitik'', ''Teknoloji ve Toplum''

ve ''

İş Dünyası''

ana başlıkları altında yaklaşık 200 konuda oturum ve toplantı düzenlenecek.