Kapat

Son Haberler

A+ A-

Müfettiş görevlendirildi

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bilgilerin sızmasıyla ilgili inceleme yaptırıyorum" dedi. Bilgileri sızdıranları tepsit etmek için müfettişleri görevlendirdiklerini açıklayan Şahin, "İnceleme sonuçlanınca açıklama yapacağım. Bilgiler nereden sızarsa sızsız herkes sorumlu davransın. Ben Adalet Bakanı olarak üzerime düşeni yapıyorum" ifadelerini kullandı.
Yayınlanma tarihi: 28 Ocak 2009 Çarşamba, 09:34

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon Davası soruşturması kapsamında atanan savcılarla ilgili olarak, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, üç savcı isteğini daha önce paylaşmıştı. Bu talep kurumumuzca da uygun görüldü. İstanbul’da görev yapan 3 savcı arkadaşımız, özel yetkili mahkemede görev yapıyor” dedi.

Adalet Bakanı Şahin, TBMM Adalet Komisyonu toplantısına katılmak üzere geldiği Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin, gazetecilerin son atanan savcılarla ilgili soruları üzerine; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daha önce üç savcı istedikleri yönünde talepleri olduğunu belirterek, bu talebin kurumca da uygun bulunduğunu ve atamalarının yapıldığını kaydetti.

Bakan Şahin bir başka soru üzerine, “Önce hakim ve savcılarımıza güvenmek zorundayız. Onlar adaletin gerçekleşmesi için, ellerinden geldiği kadar, şu ana kadar Türk yargısına hizmet ettikleri gibi bundan sonra da üstlenecekleri her görevde aynı performansı göstereceklerdir. Farklı yorumlar yapmayı isabetli bulmuyorum” dedi.

"Savcı ayrımı yargıya saygısızlık"


Bir gazetecinin, "yeni savcı ataması davanın seyrini etkiler mi?" şeklindeki sorusunu Şahin, “Böyle bir şey olabilir mi? Tüm savcılarımız hukuk sınırları içinde hareket eder, eldeki delil durumuna göre, bilgilere, belgelere göre yargılama işi yapar. Savcılarımızın arasında bir ayrım yapılmasını, şu şu görüşte bu bu görüştedir, acaba şu şöyle mi davranır diye değerlendirilmesini doğrusu yargıya saygısızlık sayıyorum” diye yanıtladı.

Son günlerde Ergenekon soruşturması üzerine yapılan yorumları da hatırlatan Bakan Şahin şunları söyledi:
“O kadar çok yorum yapılıyor ki bu konuda. Yargı mensuplarının aklının köşesinden geçmeyen hususların kamuoyunda tartışılıyor olması, bu konuda görüşler ileri sürülmüş olması herhalde Türkiye'nin içinden geçtiği şu süreçte yeni bir durum olsa gerek”.

Şahin, “Deniz Feneri Davası ile ilgili” sorulan bir soruya yanıt verirken, “Henüz daha Almanya'dan bize bir dosya gelmedi. Bekliyoruz” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler