Kapat

Son Haberler

A+ A-

"İlk defa böyle bir delil elde ediyoruz"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Kipriyanu, tiyatrocu Atilla Olgaç ile ilgili olarak "Bu kişinin söyledikleri, bildiklerimizi doğruladı. Eldeki deliller, bu kayıpların savaşırken öldüklerini değil de infaz edildiklerini gösteriyor. İlk defa böyle bir delil elde ediyoruz" dedi.
Yayınlanma tarihi: 28 Ocak 2009 Çarşamba, 10:03

1974'de Kıbrıs Hareketi sırasında, bir'i esir 10 Rum'u öldürdüğünü söyleyen, sonra da anlattıklarını uydurduğunu belirten tiyatrocu Atilla Olgaç'ın sözlerine, Güney Kıbrıs'taki tepkiler sürüyor.

AB Dışişleri Bakanları toplantısı dolayısıyla Brüksel'e gelen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu, Deutsche Welle'nin sorularını yanıtlarken, kaybolanların bulunması için Türkiye'nin arşivlerini açmasını beklediklerini söyledi.

Kipriyanu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kişinin söyledikleri, bildiklerimizi doğruladı. Kaybolanların sayısı çok fazla. Eldeki deliller, bu kayıpların savaşırken öldüklerini değil de infaz edildiklerini gösteriyor. Kayıpların içerisinde siviller var, yaşlılar, çocuklar var. İlk defa böyle bir delil elde ediyoruz. Anladığım kadarıyla sonradan sözlerini geri aldı. Ama ne olursa olsun, bu kişinin söylediğinin doğru olup olmadığı konusunda Türk yetkililerin soruşturma başlatması gerektiğini düşünüyorum. Ama tabi bu olay Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyması gerektiğini gösteriyor. Kıbrıs Türk tarafında işbirliği var; ama Türkiye'nin de kendi arşivlerini açması lazım."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler