Kapat

Son Haberler

A+ A-

'Sorunsuz görüşme olmaz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sorunsuz görüşme olmaz. Sorunla başlar, sorunsuz biter'' dedi. Erdoğan, IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky ile görüşmenin bu akşam gerçekleşeceğini de bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 28 Ocak 2009 Çarşamba, 18:55

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky ile bu akşam görüşeceğini söyledi. Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu için geldiği Davos'ta Polonya Başbakanı Donald Tusk ve Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile yaptığı görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, IMF ile yürütülen görüşmelere ilişikin bir soru üzerine, ''Sorunsuz görüşme olmaz. Sorunla başlar, sorunsuz biter'' dedi. Erdoğan, IMF Başkan Yardımcısı Lipsky ile görüşmenin bu akşam gerçekleşeceğini de bildirdi.

'2009 yılı içinde Nabucco ile ilgili önemli bir adım atılır'

Başbakan Erdoğan, ''2009 yılı içinde Nabucco ile ilgili zannediyorum önemli bir adım atılır'' dedi. Erdoğan, Davos'ta kongre otelinde, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve Polonya Başbakanı Donald Tusk ile ayrı ayrı ikili görüşmeler yaptı. Görüşmede, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de bulundu.

Görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Hollanda ve Polonya başbakanları ile ikili ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, ''Ağırlıklı olarak gerek AB süreci gerekse Nabucco Projesi'yle alakalı konuları ele aldık ve Türkiye olarak bu konuda yapabileceğimiz destekler neler olabilir diye kendileriyle paylaştık'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yabancı medya mensuplarıyla da görüştüklerini ifade ederek, ''Medya ile görüşmelerimizde sizler ne gibi sorular bizlere yöneltiyorsanız onlar da farklı sorular yöneltmiyor. Aynı soruları yöneltiyor. Onlara da sizlerin yabancı olmadığı cevapları verdik'' diye konuştu.

Nabucco Projesi ile ilgili olarak da Erdoğan, ''2009 yılı içinde Nabucco ile ilgili zannediyorum önemli bir adım atılır. Şimdi Budapeşte toplantısı yapıldı. Budapeşte toplantısının neticelerini Sayın Bakanım henüz bana ulaştırmış değil. Daha yeni o toplantı bitti. Neticelerini herhalde döndükten sonra bir araya gelerek değerlendireceğiz'' dedi.

Erdoğan, ''Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile görüşmelerinde enerji konusunun gündeme gelip gelmeyeceğine'' yönelik bir soruya ''Gündeme gelir tabii'' karşılığını verdi.

Sarkisyan: Erdoğan ile yarın görüşebiliriz

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yarın görüşebileceğini bildirdi. Sarkisyan, Davos Dünya Ekonomik Forumu'nun Post Otel'de yapılan açılış resepsiyonuna girişinde Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Başbakan Erdoğan ile ''bugün değil, ama yarın görüşebileceklerini'' söyledi.

''Görüşmeyi olumlu bir adım olarak değerlendiriyor musunuz?'' sorusuna da Sarkisyan, ''Öyle olacağını düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler