Kapat

Son Haberler

A+ A-

İran AB'yi BM'ye şikayet etti

İran, Halkın Mücahitleri örgütünü ''terörist örgütler listesi''nden çıkaran AB'yi, BM'ye şikayet etti. İran, Halkın Mücahitleri örgütünü binlerce İranlı ve Iraklının öldürülmesinden sorumlu tutuyor.
Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2009 Perşembe, 08:31

İran, BM'ye gönderdiği şikayet mektubunda, ''AB'nin, Halkın Mücahitleri'ni terörist örgütler listesinden çıkarmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu'' bildirdi.

AB'den terörizmle mücadeleye ilişkin taahhütlerine uymasını isteyen İran, ''binlerce İranlı ve Iraklının öldürülmesinden sorumlu örgüt ile ilgili söz konusu kararın kabul edilemeyeceğini'' belirtti.

Mektupta, ''AB bilmeli ki, masum insanları hedef alan teröristlerle ilgili siyasi kararı, dünya kamuoyu tarafından kabul görmeyecek. AB, bu kararla ulaşmak istediği hiçbir hedefine varamayacak'' ifadesi kullanıldı.

AB'nin bu girişiminin, Halkın Mücahitleri örgütünün döktüğü kanları unutturmayacağı ve onun terörist bir örgüt olduğu gerçeğini değiştirmeyeceği kaydedildi.

AB, 26 Ocak'ta aldığı kararla Halkın Mücahitleri'ni ''terörist örgütler listesi''nden çıkarmıştı.
Halkın Mücahitleri'nin, "terörist örgütler listesi"nden çıkarılma talebini 16 Temmuz 2008'de görüşen AB'nin, ''Halkın Mücahitleri'ni terörist bir grup, üyelerini de terörist olarak görmeye devam edeceğini'' ilan etmesi, İran tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler