Kapat

Son Haberler

A+ A-

Yolsuzlukta zirvedekiler

Rusya'da geçen yıl yolsuzluktan mahkum olan görevlilerin büyük çoğunluğunu polislerin oluşturduğu bildirildi. Polislerden sonra ise sağlık çalışanları geliyor. Rusya'dan geçen yıl 1300 kişi rüşvet aldığı için mahkum oldu.
Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2009 Perşembe, 13:03

Rusya Yüksek Mahkemesi Başkanı Vyaçeslav Lebedev, yaptığı açıklamada, geçen yıl 1300 kişinin rüşvet aldığı için mahkum olduğunu belirterek, bunların yüzde 31'inin İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü görevlileri, yüzde 20'sinin sağlık alanında çalışan görevliler, yüzde 12'sinin öğretmen ve yüzde 9'unun da belediye çalışanları olduğunu söyledi.

Lebedev, aynı dönemde rüşvetten mahkum olanların yüzde 2,5'ini hapishane görevlileri ve yüzde 27'sini de gümrük görevlilerinin oluşturduğunu ifade etti.

Alınan rüşvetlerin genellikle küçük meblağdaki paraların oluşturduğunu ve sanıkların yüzde 81'inin bin doları geçmeyen değişik miktarda rüşvet aldığını söyleyen Lebedev, rüşvet alan görevlilerin yüzde 25'inin hapis cezasına çarptırıldığını, kalanların da şartlı tahliye edildiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, geçen yıl mayıs ayında yemin ederek görevine başlamasının ardından yaptığı açıklamada, önceliğinin yolsuzlukla mücadele etmek olduğunu söylemiş ve bu konuda bir dizi yasa tasarısını Duma'ya iletmişti.

Cumhuriyet İMECESİ