Kapat

Son Haberler

A+ A-

Merkez Bankası'ndan bankalara kredi

Merkez Bankası, bankalara özkaynaklarının iki katına kadar likidite desteği kredisi kullanma olanağı sundu. Krediler, birer aylık vadelerle, en fazla bir yıl süreyle kullandırılacak.
Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2009 Perşembe, 13:47

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, likidite desteği kredisi olanağı sunulmakla birlikte Türk bankalarının dayanıklı ve iyi durumda olduklarını ifade edildi.

Buna karşın Merkez Bankası Yasası'nın Merkez Bankası'na, banka sisteminde belirsizlik ve güvensizlik oluşması ve fon çekilişlerinin hızlanması halinde, haklarında belirsizlik ve güvensizlik oluşan bankalara, şartları Merkez Bankası tarafından kararlaştırılmak üzere, fon çekilişlerini karşılayacak miktarda kredi verebilme yetkisi tanıdığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
"Merkez Bankası, bankacılık sisteminin dayanıklı yapısı ve mevcut araçların etkinliğini dikkate alarak, bundan sonraki dönemde de söz konusu kredinin kullandırılmasına gerek kalmayacağını değerlendirmekte, ancak, 16 Aralık 2008 tarihli '2009 Yılında Para ve Kur Politikası' konulu basın duyurusunun 50. maddesinde belirttiği gibi, her türlü olumsuz koşullara önceden hazırlıklı olmayı, olağanüstü şartlar altında kullandırılabilecek kredi imkanlarının kullandırma esasları hakkında bankacılık sistemini ve kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirmeyi faydalı görmektedir"

Bu çerçevede yayımlanan yönetmeliğe işaret edilen açıklamada, kredi şöyle açıklandı:
"Yönetmelik uyarınca krediler; avans şeklinde, birer aylık vadelerle, en fazla bir yıl süreyle kullandırılacak. Bu tür kredilerin faizinin merkez bankalarının normal açık piyasa işlemleri faiz oranından daha yüksek belirlenmesi temel ilkesi dikkate alınarak, Merkez Bankası'nın Bankalararası Para Piyasası gün içi işlemleri için belirlediği borç verme faiz oranından; mevcut durumda, Bankalararası Para Piyasası'nda kabul edilen teminatlar karşılığında, kredi başvurusunda bulunan bankanın özkaynaklarının iki katı ile sınırlı olmak üzere kullandırılacaktır"

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler