Kapat

Son Haberler

A+ A-

AİHM en fazla Türkiye lehine karar aldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) geçen yıl en fazla Türkiye aleyhinde ihlal kararı aldı.
Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2009 Perşembe, 16:10

AİHM Başkanı Jean Paul Costa, düzenlediği basın toplantısında, Strasbourg mahkemesinin 2008 yılındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Basın toplantısında dağıtılan yazılı bilgi notuna göre AİHM, Türkiye aleyhine açılan 257 davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) en az bir maddesinden insan hakları ihlalinde bulunulduğuna hükmetti.

2008 yılında Rusya 233 davada en az bir maddeden mahkumiyetle ikinci sırada yer alırken, 189 mahkumiyetle Romanya üçüncü, 129 mahkumiyetle Polonya dördüncü, 110 mahkumiyetle Ukrayna beşinci sırada yer aldı.

AİHM, 2007 yılında da 319 davada Türkiye hakkında AİHS'nin en az bir maddesinden Türkiye'yi haksız bulmuştu.

Kayda geçen bilgilerde Rusya ilk sırada

AİHM'de geçen yıl kayda geçen başvurularla birlikte, karar için bekleyen dava sayısı 97 bin 300'e ulaştı.

Verilen bilgi notuna göre, AİHM'de bugüne kadar işleme konmuş, karar bekleyen başvurularda Rusya ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Türkiye, Romanya ve Ukrayna izliyor.
AİHM'de karar için bekleyen davaların yüzde 28'ini Rusya, yüzde 11,4'ünü Türkiye, yüzde 9,1'ini Romanya ve yüzde 8,5'ini Ukrayna'dan gelen başvurular oluşturuyor.
Avrupa Konseyi ve AİHM yetkilileri, AİHS'nin 14 no'lu protokolünü onaylamadığı için Rusya'yı sert biçimde eleştiriyor.

Mahkemede bekleyen dosya sayısının giderek arttığına dikkati çeken yetkililer, "Rusya'nın mahkemenin işleyişini hızlandıracak tedbirleri öngören 14 no'lu protokolü artık daha fazla engellememesini" talep ediyor.

AİHM, Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkede yaşayan yaklaşık 800 milyon kişi için, insan hakları ihlallerinin engellenmesi konusunda en önemli ve etkili uluslararası kuruluşların başında geliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler