Kapat

Son Haberler

A+ A-

Başbakanlığa "mutabakat" hatırlatması

Türkiye Kamu-Sen, Başbakanlığa bir yazı göndererek, toplu görüşmeler sonunda sağlanan mutabakatı hatırlattı. Yasadaki 3 aylık süreye rağmen mutabakatla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı belirtilerek, mutabakat metninin gereği işlemlerin ''ivedilikle'' yerine getirilmesi talep edildi.
Yayınlanma tarihi: 31 Ocak 2009 Cumartesi, 08:37

Türkiye Kamu-Sen, 2008 yılı mutabakat metniyle ilgili olarak Başbakanlığa bir yazı gönderdi. Genel Başkan Bircan Akyıldız ve Genel Toplu Görüşme Sekreteri Necati Alsancak imzasıyla gönderilen yazıda, kamu görevlileri sendikaları ve bunların bağlı bulunduğu konfederasyonlar ile Kamu İşveren Kurulu arasındaki 2008 yılı toplu görüşmelerinin, 29 Ağustos 2008'de mutabakatla sonuçlandığı anımsatıldı.

Yazıda, ayrıca mutabakat metninin ekinde yer alan konuların, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 34. maddesinde tanımlanan şekilde ve sürede hayata geçirilmesinin imza altına alındığı ifade edildi.

Kanuna göre, Bakanlar Kurulu'nun 3 ay içinde mutabakat metni ile ilgili idari ve icrai düzenlemeleri gerçekleştirerek, kanun tasarılarını TBMM'ye sunması gerektiğine dikkatin çekildiği yazıda, şunları kaydedildi: 'Bu hükme rağmen mutabakat metninde yer alan ve kamu görevlileri için son derece öneme haiz konular hakkında kanunda açıkça belirtilen 3 aylık sürede herhangi bir işlem tesis edilmemiştir. Dayanağını uluslararası sözleşmelerden ve Anayasamızdan alan ve hukuken emredici nitelik taşıyan 4688 Sayılı Kanun'un 34. maddesi, yürütme organına mutabakat metni ile ilgili işlemleri yasal süresi içinde yapmasını hükmetmekte, yürütme organının başka türlü bir değerlendirme yapmasına imkan vermemektedir.''

Kamu çalışanlarının mutabakat sağlanan konuların bir an önce uygulamaya geçmesini dört gözle beklediği vurgulanan yazıda, mutabakat metninin gereği olan işlemlerin kanun hükmüne uygun olarak ''ivedilikle'' yerine getirilmesi talep edildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler