Kapat

Son Haberler

A+ A-

Konsey'den Başbakan'a sert çıkış

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Şişhane-Maslak metro hattının açılış töreninde yurttaşların gazetecilere yönelik tavrına ilişkin, ''Meslektaşlarımızın özgürce görev yapmasını engelleyen her saldırının sorumluluğunun Başbakan Erdoğan'a ait olduğunu kamuoyu önünde tekrar haykırıyoruz'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 31 Ocak 2009 Cumartesi, 15:53

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, yaptığı yazılı açıklamada, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın istisnasız herkese dönük kızgınlık mesajlarının nihayet fiili sonuçlarını ortaya koymaya başladığını'' ifade etti.

''Bunun belirgin ilk örneğinin dün metro hatları açılış töreni sırasında yaşandığını'' kaydeden Ekşi, ''Başbakan Erdoğan'ın medyaya dönük 'artık alışılmış' eleştirileri üzerine, 'Vur de vuralım, öl de ölelim' şeklinde sloganlar atan kalabalıktan bazı 'gözü dönmüşlerin', orada görev yapan gazetecileri yumrukladığını'' dile getirdi.

Bazı kişilerin de ellerindeki bayrak sopalarını gazetecilere attığını belirten Ekşi, ''birçoğunun gazetecilere ağır küfür dolu sözler söylediğini, orada bulunan 70 kadar gazetecinin bu saldırıdan kendilerini korumaya çalıştığını'' kaydetti.

Ekşi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ''(Medya dışarı) şeklinde sloganlar üzerine oradan ayrılmaya çalışan meslektaşlarımız, Başbakan Erdoğan tarafından tahrik edilmiş insanların sözlü tacizlerine maruz kaldı. Tüm bunları Başbakan Erdoğan'ın siyaset siciline kaydediyoruz. Meslektaşlarımızın özgürce görev yapmasını engelleyen her adımın, her olayın, her saldırının sorumluluğunun, bu ülkeyi demokratik esaslara ve hukuk devleti kurallarına göre yönetme yükümlülüğünü üstlenen Başbakan Erdoğan'a ait olduğunu kamuoyu önünde tekrar haykırıyoruz.''

Cumhuriyet İMECESİ