Kapat

Son Haberler

A+ A-

Merkez Bankası'nın 'B planı' da var

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bankalara, özkaynaklarının iki katına kadar likidite desteği kredisi kullanma olanağına ilişkin kararın, Merkez Bankasının ''B planı'' olduğunu söyledi.
Yayınlanma tarihi: 1 Şubat 2009 Pazar, 08:33

Merkez Bankası'nın, bankalara özkaynaklarının iki katına kadar likidite desteği kredisi kullanma olanağını sunduğunu hatırlatan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, likidite desteği kredisi olanağının bir B planı olduğunu, Türk bankalarının ve sisteminin dayanıklı durumda olduğunu vurguladı.

Yılmaz, B planının, Merkez Bankası'nın, küresel finansal koşulların değişmesi, banka sisteminde belirsizlik ve güvensizlik oluşması, fon çekilişlerinin hızlanması halinde ihtiyacı olabilecek bankalara, Merkez Bankası'nın, fon çekilişlerini karşılayacak miktarda kredi verebileceğini söyledi.

Şimdi sistemde herhangi bir sorunun bulunmadığının altını çizen Yılmaz, bu adımla, her türlü gelişmeye karşı ellerini güçlü tutmayı amaçladıklarını belirtti.

Likiditeyi iyi yöneten ülkelerin krizden daha hızlı çıkabileceğini vurgulayan Yılmaz, bu nedenle, Merkez Bankası'nın her türlü alternatif planlara sahip olduğunu kaydetti.

Munzam karşılıkların indirilmesinin de bankaların kaynak sağlaması açısından önemli bir adım olduğunu belirten Yılmaz, bundan böyle de, bu türden adımları atarak, bankacılık sistemine her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

Ana hedef fiyat istikrarı

Merkez Bankası'nın ana hedefinin her türlü koşulda fiyat istikrarı olduğunun altını çizen Yılmaz, fiyat istikrarının ekonomide, faizlerin daha da inmesine imkan vererek, ekonomik büyüme ve istihdama katkı sağlayacağını kaydetti.

Likidite desteği kararı

Likidite desteği kararı uyarınca, krediler, avans şeklinde, birer aylık vadelerle, en fazla bir yıl süreyle kullandırılacak.

Bu tür kredilerin faizinin merkez bankalarının normal açık piyasa işlemleri faiz oranından daha yüksek belirlenmesi temel ilkesi dikkate alınarak, Merkez Bankası'nın Bankalararası Para Piyasası gün içi işlemleri için belirlediği borç verme faiz oranından, mevcut durumda, Bankalararası Para Piyasası'nda kabul edilen teminatlar karşılığında, kredi başvurusunda bulunan bankanın özkaynaklarının iki katı ile sınırlı olmak üzere kullandırılacak.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler