Meteorolojiden kar uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu bölgesinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine ve gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardı.

01 Şubat 2009 Pazar, 09:08

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, kuzey ve doğu kesimler ile yarın İzmir ve Aydın çevreleri aralıklarla yağışlı geçecek. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak, rüzgar ise genellikle güneyli, kuzeybatı ve güneydoğu kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek.

Öte yanda meteoroloji, doğu kesimlerde beklenen kar yağışlarının, eski kar örtüsünün bulunduğu yüksek ve eğimli bölgeleri çığa elverişli hale getirebileceğinden, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu bölgesinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da uyarıda bulunuldu.
 

Bölgelerde hava

Marmara:
Parçalı ve çok bulutlu.
Ege: Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazartesi) İzmir ve Aydın çevreleri yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde İç Ege'de (Afyon, Kütahya, Uşak) hafif buzlanma ve don olayı görülecek.
Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevreleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.
İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.
Batı Karadeniz: Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağışlı geçecek. Yağışların, öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.
Orta Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz aralıklı yağışlı geçecek. Akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedecek olan yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) beklenen kar yağışlarının, eski kar örtüsünün bulunduğu yüksek ve eğimli bölgeleri çığa elverişli hale getirebileceğinden, meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.
Doğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgenin yükseklerinde beklenen kar yağışlarının, eski kar örtüsünün bulunduğu yüksek ve eğimli bölgeleri çığa elverişli hale getirebileceğinden, meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.
Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra bölgenin batısında, akşam saatlerinden sonrada doğusunda etkisini kaybetmesi bekleniyor.