Kapat

Son Haberler

A+ A-

Abdi İpekçi anıldı

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük gazetecilerden Abdi İpekçi, öldürülüşünün 30. yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Türkiye'de tetikçilerin yakalandığını ama onlara destek veren güçlere birşey yapılamadığını söylerken, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, "Bu cinayetler aydınlatılmadan Türkiye'nin demokratikleşemeyeceği"ni belirtti.
Yayınlanma tarihi: 1 Şubat 2009 Pazar, 12:23

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi, öldürülüşünün 30. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

"30 yılda arpa boyu yol katedemedik"

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Erinç, Abdi İpekçi'yi bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle andıklarını söyledi.

''Aradan geçen 30 yılda beklentilerine ulaşılamamasının üzüntüsünü yaşadıklarını'' anlatan Erinç, ''Abdi İpekçi'nin aralarından alınışından sonra yargı ve soruşturma aşamasında gerekli özenin gösterilmediğinin yaygın kanı olduğunu'' ifade etti.

''Zaman aşımının söz konusu olmasının gerçek katillere ve gerçek katillerin arkasındaki kişilere ulaşımını engellediğini'' savunan Erinç, ''Sadece Abdi İpekçi olayında değil, Türkiye'de bu tür olaylarda belirli bir yere kadar gidiliyor. Yakalanabilirse tetikçiler yakalanıyor ama onlara destek veren güçler konusundaki karanlık giderilemiyor. Abdi İpekçi'nin aramızdan ayrılışının üzerinden geçen 30 yılda, ne yazık ki, eski deyimiyle 'arpa boyu yol' katedilememiştir'' dedi.

Abdi İpekçi'yi anmak üzere mezarı başında toplananlar arasından da 30 yılda vefat edenlerin olduğunu kaydeden Erinç, onları da saygı ve saygıyla andıklarını aktardı.

Abdi İpekçi'nin kendisi için bir usta olmasının yanı sıra TGC Yönetim Kurulu'nda birlikte çalıştığı başkan yardımcısı olduğunu anlatan Erinç, şunları söyledi:
''Aradan geçen 30 yılda, Abdi İpekçi'nin gazetecilik konusundaki kurallarının ne kadar gerekli olduğu geçen süreçte ortaya çıktı. Her duyulanın, her dedikodunun, her söylenenin haber olması gibi meslek ilkeleriyle bağdaşmayan yaklaşım, ne yazık ki son dönemlerde geçerli hale dönüştü. Oysa Abdi İpekçi, basının kendi kendini kontrolü konusunda Türkiye'de ilk somut girişimi yapmıştır. 'Basın Ahlak İlkeleri', 'Basın Ahlak Yasasını' düzenlemiştir. 'Basın Şeref Divanı' diye bir organ oluşturulmasını sağlamıştır ama bu organ 5 yıl kadar yaşamıştır.''

"Bu cinayetler aydınlatılmadan Türkiye demokratikleşemeyecek"

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de "Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli gazetecilerden olan Abdi İpekçi" hakkında şunları kaydetti:
''Geçen 30 yılın siyasi tarihi aynı zamanda buna paralel bir şekilde suikastlere, cinayetlere hedef gitmiş gazetecilerin tarihidir. Tüm cinayetlere bakılınca çok azı gerçek anlamda aydınlığa kavuşturulmuştur. Bu cinayetler büyük ölçüde karanlıkta kaldığı için, tam olarak aydınlatılmadığı için aslında geçen 30 yıllık tarihimizi de tam olarak bilemiyoruz. Bu cinayetlerde tam olarak aydınlatılmadığı sürece biz yakın tarihimize de anlayamayacağız, objektif bir şekilde öğrenemeyeceğiz. Tarih tam anlamıyla hükmünü veremeyecek. Bunu yapamadığımız sürece de Türkiye'nin geleceği hep belirsizlik içinde kalmaya devam edecek. Bu cinayetler tam olarak aydınlatılmadığı sürece, yakın tarihimiz aydınlanmadığı sürece Türkiye'nin gerçek bir demokrasi olabilmesi, gerçek bir hukuk devleti olabilmesi de hep sıkıntılı bir seyir içinde gidecektir. Türkiye'de demokrasi hukuk devleti hep böyle kanadı kırık bir kuş olarak kalacaktır.''


Törenden ayrıntılar

Annesi Sibel İpekçi ile törene katılan, Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi İzet, Milliyet Gazetesi'nin babasının ailesinden daha çok vaktini geçirdiği, her şekliyle yaşadığı yer olduğunu belirtti. Babasının ilkokuldan sonra yatılı olarak Galatasaray'a girdiğini dile getiren İzet, babasının Galatasaray ve Milliyet ile bütünleştiğini ifade etti.

Anma törenine, Abdi İpekçi'nin torunu Alev İzet, yakınları ile gazeteciler katıldı. Bu arada, Abdi İpekçi'nin kabri başına, geçen yıllardaki bir anma töreni haberinin yer aldığı gazete kupürü, Galatasaray takımının amblemi ve Abdi İpekçi'nin fotoğrafının yer aldığı bir tablo ve karanfiller bırakıldı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler