Gül, Suudi Arabistan'a gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 günlük bir resmi ziyaret için yarın Suudi Arabistan'a gidecek. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Suudi Arabistan Kralı Abdullah'la yapılacak görüşmede Türkiye ve Suudi Arabistan'ı ilgilendiren konuların ele alınacağı kaydedildi.

02 Şubat 2009 Pazartesi, 16:44

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davetlisi olarak, Abdullah'ın 2006 ve 2007 yıllarındaki Türkiye ziyaretlerine iade ziyareti taşıyacağı kaydedildi.

Gül-Abdullah görüşmesinde başta iki ülke ilişkileri olmak üzere Türkiye ve Suudi Arabistan'ı ilgilendiren konuların ele alınacağı kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
"Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davetlisi olarak, Kral Abdullah'ın 2006 ile 2007 yıllarında ülkemize gerçekleştirmiş olduğu ziyaretleri iadeten, 3-6 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunacaklardır.  Sayın Cumhurbaşkanımızın, Kral Abdullah'la yapacakları görüşmelerde Türkiye-Suudi Arabistan ikili ilişkileri ile iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınacaktır. Bu çerçevede, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi ve Türkiye'nin Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile ilişkileri de gündeme gelecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu vesileyle üst düzey Suudi yetkilileri kabul etmeleri de öngörülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Riyad ve Cidde'de Sanayi ve Ticaret Odalarını ziyaretle, Türk ve Suudi işadamlarına hitap edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan'daki temas ve incelemeleri çerçevesinde Cidde'deki İKÖ Sekretaryası'nı ve İslam Kalkınma Bankası'nı da ziyaret edeceklerdir."