Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Erdoğan ile kavga etmemeliyiz"

Haaretz Gazetesi'nce yayınlanan bir makalede "Türkiye ile yakın bir ilişki, İsrail için kritik önemi taşıyor. Erdoğan ile kavga etmemeliyiz. Krizi yumuşatma ve bağları onarma yolunu bulmalıyız. Bu, Kudüs'te kurulacak yeni hükümet için acil bir misyon olacak" denildi.
Yayınlanma tarihi: 3 Şubat 2009 Salı, 10:06

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde yaşanan ciddi sıkıntıların gidirilmesi gereği, İsrail'de tartışılmaya devam ediliyor.

Haaretz Gazetesi, Bar-İlan Üniversitesi Siyasi Bilimler Bölümü öğretim üyelerinden Amikam Nachmani imzalı bir makale yayınlandı. Gazze operasyonunun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'i en çok eleştiren kişi haline gelmesinin arkasındaki nedenlerinin araştırıldığı makalede şöyle denildi: "İsrail'in eski Ankara Büyükelçisi Zvi Elpeleg, bir defa Türkiye'nin, Filistin konusunda adeta Ermeni sorunu kadar hassas olduğu uyarısını yapmıştı. Türkiye'de milyonlarca insan sınırlarının ötesinde olup bitenlerle ilgilenmez, tek bir istisna Filistin."

Makalede Türkiye'nin Filistinlilere olan ilgisinin köklerinin çok eski olduğunu, Osmanlı döneminde başladığı belirtilen makalede ayrıca Gazze krizi başladığında Mısır Hamas tarafından çok eleştirildiği için Ankara açısından Türkiye'nin arabuluculuk için çok uygun gibi görüldüğü ancak sonunda bu görevi Mısır'ın elde ettiği yorumu yapıldı.


"En büyük tehlike Türkiye'nin İran'la ittifaka itilmesi"

İsrail açısından "en büyük tehlike"nin Türkiye'nin İran ile bir ittifaka itilmesi olduğu vurgulanan makalede iki ülke arasındaki ilişkilerden çok iyi bir durumda olduğuna da işaret edildi.

Buna karşın Erdoğan'ın, İsrail ile ilişkilerin kesilmesi çağrılarını reddettiğine dikkat çekilen makalede "Türkiye ile yakın bir ilişki, İsrail için kritik önemi taşıyor. Erdoğan ile kavga etmemeliyiz. Krizi yumuşatma ve bağları onarma yolunu bulmalıyız. Bu, Kudüs'te (seçimden sonra) kurulacak yeni hükümet için acil bir misyon olacak" denildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler