Son Haberler

İtalya'da seçimlere doğru

İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, akşam saatlerinde parlamentonun alt ve üst kanadını feshederek, seçim kararı alması bekleniyor.
Yayınlanma tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi, 13:26

Teknokrat başbakan Mario Monti'nin istifa etmesiyle yeni bir sürece giren İtalya, seçim takvimine geçmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de, dün başbakanın istifasını alan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, bugünü parlamento da grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler yaparak geçirecek. Napolitano'nun, seçimlere ilişkin partilerle fikir teatisinde bulunacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanının, siyasi partiler, Senato Başkanı Renato Schfiani ve Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini ile istişarelerini tamamlamasının ardından, parlamentonun üst kanadı 315 sandalyeli Cumhuriyet Senatosu ve alt kanadı 630 sandalyeli Temsilciler Meclisi'ni feshederek, seçim takvimini resmen başlatması öngörülüyor.

Ülkede normal şartlarda 2013 yılının Nisan ayında yapılması düşünülen seçimlerin, Şubat ayında gerçekleştirilmesi öne çıkmış durumda. Cumhurbaşkanı Napolitano'nun, seçimler için üzerinde durduğu tarih ise İçişleri Bakanlığı'nın tavsiyesiyle 24 Şubat 2013.
İtalya'da iki hafta önce, eski başbakan Silvio Berlusconi ve lideri olduğu Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PDL) Monti hükümetinden desteğini çekmiş, bunu takiben Monti de hükümetlerine güvenin kalmadığını belirterek istifa kararı almıştı. Gelişen süreç nedeniyle ülkenin bu şartlar altında Nisan ayına kadar gidemeyeceği ve seçimlerin öne çekilmesi kesinlik kazanmıştı.

'Zor ama büyüleyiciydi'

Kendisine ve hükümetine destek veren PDL'in desteğini çekmesinin ardından parlamentonun bütçe yasa tasarını kabul etmesiyle istifa edeceğini daha önce açıklayan ve yasanın onaylanma sürecinin dün tamamlanmasıyla istifasını sunan 69 yaşındaki ekonomi profesörü Monti'nin, siyasi kariyere atılıp atılmayacağı belirsizliğini koruyor.
Dün istifasından kısa bir süre önce Dışişleri Bakanlığı'nda İtalya'nın dünya genelindeki büyükelçileriyle bir araya gelen Monti, burada yaptığı konuşmasında, "Zor bir 13 aydı ama büyüleyiciydi" diyerek başbakanlık yaptığı görev süresini değerlendirdi.

İstifasını veren başbakan Monti'nin, bundan sonra siyasi kariyerinde nasıl bir yol izleyeceği belirsizliğini koruyor. Ülke basınına yansıyan haberlerde, önceki günlerde Monti'nin kendisine destek veren ılımlıların ortak adayı olacağı yazılırken, bugün ise Monti'nin siyasi sahneye inmek istemediğine ilişkin haberler yer aldı. Siyasi kariyerine ilişkin henüz resmi bir açıklamada bulunmayan Monti'nin, yarın düzenleyeceği yıl sonu basın toplantısında bu konuya açıklık getirmesi bekleniyor.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ