İnce'den Erdoğan'a sert çıkış

Bütçe görüşmelerinde Başbakan'ın elini sıkmadığı CHP'li Muharrem İnce'den Erdoğan'a çok sert eleştiri...
Yayınlanma tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi, 14:27

Halk TV'de katıldığı yayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Elini sıkmadığı muharrem İnce değerlendirmelerde bulundu.

İnce, "Başbakan elimi ister sıksın ister sıkmasın. Ben Başbakan'ı adam yerine koyup ayağa kalkmışım. Kendi yaptığından kendi utansın. Bir daha ayağa da kalkmam. Hatta bacak bacak üstüne atarım. Çokta önemli değil elimi sıkıp sıkmaması" şeklinde konuştu.

'Asıl derdi Atatürk'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Malatya'da CHP İl Örgütü tarafından İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 39'uncu ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen "İsmet İnönü ve Demokrasi" etkinliğinde konuştu. Etkinlik öncesi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP İl Başkanı Enver Kiraz ile birlikte İsmet İnönü'nün Malatya Sancaktar mezarlığında bulunan babası Reşit bey ile Kurtuluş Savaşı sırasında vefat eden oğlu İzzet'in mezarlarını ziyaret eden Muharrem İnce, burada dua ettikten sonra Atatürk Spor Salonuna geçti.

Partililerin yoğun ilgi gösterdiği İsmet İnönü'yü anma etkinliğinde konuşma yapan Muharrem İnce, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Erdoğan'ın İsmet İnönü'yü Hitler'e benzettiğini hatırlatan İnce, "İsmet Paşa üzerinde bir tarih sorgulaması yapılıyor. Kendine göre bir tarih yaratma çalışmasına girmiş. Neden sürekli İsmet Paşa'ya laf ediyor. Neden biliyor musunuz? Şimdilik Atatürk'e laf edemediği için İsmet Paşa'ya ediyor, asıl derdi Atatürk" diye konuştu.

İnce, Başbakan Erdoğan'a karşı eleştirilerini sürdürerek, "Ey Recep Erdoğan, faşist dediğin İsmet Paşa, genel başkan iken istemediği genel sekreteri ile çok uzun zaman görev yaptı ve ona rağmen görevden almadı. Sana rağmen aday olabilecek bir tane il başkanı var mı? sen kim İsmet Paşa'ya demokrasi öğretmek kim?" dedi.


Başbakan 5 bin polisle ODTÜ'ye girdi


Suriye konusunda atılan adımların da yanlış olduğunu kaydeden İnce, Başbakan'la arasında bu konuda polemik yaşandığını söyledi. Başbakanın kendisine kızgın olmasının kendisi için bir onur olduğunu kaydeden İnce, en son Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yaşanan olayları da esprili bir örnekle açıkladı: "ODTÜ'ye 500 puanla girilir ama Başbakan 5000 polisle girdi."

İnce, Malatya'daki İsmet İnönü'ü anma etkinliğinde TBMM'de yaşadığı bir ilginç anısını da paylaştı. İnce şunları söyledi:

"Bir gün yine Meclis'te bir tartışma ortamı var. Ben çok sert bir açıklama yaptıktan sonra Meclis Başkan Vekili bana 'Sayın İnce lütfen özür dileyin' dedi. Ben de hayatta özür dilemem, gitsin mahkeme orada dava açsın dedim. O sırada bir baktım telefon çalıyor. Arayan annem. Açtım telefonu 'Oğlum çabuk özür dile yoksa dövecekler seni' dedi. Telefonu kapattım 20 saniye sonra babam aradı. Açtım telefonu 'Bana bak oğlum sakın özür dileme' dedi."

Etkinliğin sona ermesiyle Muharrem İnce ile fotoğraf çektirmek isteyen partililer izdihama neden oldu. Oldukça zor anlar yaşayan İnce, Gençlik Kollarının açtığı koridorla güçlükle salon dışına çıkabildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.