Kapat

Son Haberler

A+ A-

Dönmez tutuklandı

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde hakkında, askeri yargı görev alanı kapsamında soruşturma emri verilen Yarbay Mustafa Dönmez ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' suçlarından tutuklandı.
Yayınlanma tarihi: 4 Şubat 2009 Çarşamba, 08:49

Yarbay Mustafa Dönmez'in, Ergenekon soruşturması kapsamında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' suçlarından tutuklandığı öğrenildi.

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Ercan Şafak'ın, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'', ''tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirmek'', ''sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması'' suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderdiği Yarbay Mustafa Dönmez, İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkartıldı.

Savcılıkta olduğu gibi mahkemede de ''susma hakkını'' kullandığı belirtilen Dönmez, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçlarından tutuklandı. Dönmez, bu işlemin ardından Hasdal Askeri Cezaevi'ne ait ring aracıyla tekrar cezaevine götürüldü.

Dönmez, 7 Ocak 2009 tarihinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma ile ilgili evlerinde yapılan adli aramalarda, silah ve mühimmat bulunması üzerine, Genelkurmay Başkanlığı tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde hakkında, askeri yargı görev alanı kapsamında soruşturma emri verilmişti.

Dönmez, 12 Ocak 2009 tarihinde Ankara Merkez Komutanlığına teslim olmuş, müteakiben askeri savcılıkça sevk edildiği Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 131'inci maddesi uyarınca tutuklanmıştı.

Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki evinde, 22 adet el bombası, 1 adet Mısır yapımı makineli tüfek, 2 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 8 adet Kalaşnikof şarjörü ele geçirilmişti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler