Galatasaraylı öğrencilerden eylem

Galatasaray Üniversitesi'nde protestolar Rektörlük binası önünde yoğunlaştı. İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'ndede protestolar devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 27 Aralık 2012 Perşembe, 13:49

Galatasaray Üniversitesi’nde ODTÜ'de polisin öğrencilere gösterdiği şiddeti protesto eden grup Rektörlük binası önünde toplandı. Öğrenciler binayı sardı, rektör Prof. Dr. Ethem Tolga binadan çıkamıyor.

Bu arada İTÜ ve Yıldız üniversitelerinden gruplar da Galatasaray Üniversitesi’ne gelmeye başladı. Üniversite binasının dışında da polis bekliyor.

Üniversite dışında toplanan gruplar kapıyı kırıp üniversitenin içine girdi.

İTÜ'de eylem

İTÜ Rektörü’nün ODTÜ’deki olaylarla ilgili yapılan ortak açıklamaya imza atmasına tepki gösteren bir grup öğrenci, üniversitenin Maslak Kampusü’nde toplandı. Slogan atarak yürüyen yaklaşık 300 öğrenci, rektörlük binası önüne geldi. Öğrenci grubunun önünde yer alan 20 kişilik bir öğrenci grubu içeri girmek istedi. Rektörlük girişinde bariyer oluşturan güvenlik görevlileri öğrencilerin girişi izin vermedi. Grup ile güvenlik görevlileri arasında arbade yaşandı. Bu sırada yürüyüşe katılan öğrencilerin büyük bir kısmı kapıyı tekmeleyen ve duvarlara vuran öndeki gruba tepki gösterip rektörlük önünden ayrıldı.

Rektörlük önünde beklemeye devam eden grupla güvenlik görevlileri arasında bir süre daha tartışma yaşandı. Sayıları azalan öğrenciler kapı önünde beklemeye devam ederken, iki otobüs çevik kuvvet polisi üniversitenin arka kapısından içeri girdi.

İÜ'de ODTÜ protestosu

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Öğrencileri Kolu üyesi öğrenciler 18 Aralık tarihinde ODTÜ’de gerçekleşen olayları protesto etti. ODTÜ öğrencilerinin yanında olduklarını belirten gruba İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan da destek verdi.

18 Aralık günü Göktürk 2 uydusunun fırlatılması sırasında ODTÜ’de gerçekleşen olaylar tıp fakültesi öğrencileri tarafından protesto edildi. Öğrenci kantini önünde toplanan grup adına yapılan basın açıklamasında ‘Öğrencilere 3 bin polis ve 8 TOMA eşliğinde saldırılmıştır. Başbakanın gelmesi şiddetin dozunu yükseltmiştir. Yetmeyip ODTÜ’lü arkadaşlarımızı bilimsel alana gölge düşürdükleri iddiasıyla kınamışlardır. Bizim okulumuz da dahil olmak üzere olanları şiddet gören, gözaltına alınan öğrencileri kınayan açıklamalar yapan üniversiteler hangi bilimselliğe hizmet etmektedir’ denildi.

Açıklama yapan öğrenci ve öğretim görevlilerine destek veren İTO Başkanı Prof. Dr. Aktan ise yaptığı konuşmada "ODTÜ’deki öğrenciler demokratik haklarını kullanmışlardır. Bu kadarcık bir gösterinin bile bir terör olayı olarak algılanması ve inanılmaz bir biçimde gaz sıkılarak sonlandırılmaya çalışılması anlaşılır gibi değil. Maalesef bazı üniversiteler bu olaylarda öğrencileri kınamış ancak daha sonra onlara da gerekli tepki gösterilmiştir’ dedi.

'Üniversiteler bizimle özgürleşecek’ şeklinde sloganlar atan grup daha sonra dekanlık binasına doğru yürüyüşe geçti. Alkışlarla yapılan kınama açıklamasını protesto eden grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.