Soner Yalçın'ın tahliyesi New York Times'ta

New York Times, Soner Yalçın'ın iki yıla yakın bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiğini duyururken avukatların, uydurulmuş kanıtların OdaTV bilgisayalarlarına virüs yoluyla yüklendiği savlarını destekleyen dört bağımsız kuruluşun raporlarını sunduklarına dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 28 Aralık 2012 Cuma, 11:38

NYT, Soner Yalçın'ın "diğer 12 sanık ile birlikte hükümeti devirmek için komplo kurmak suçlaması" ile iki yıla yakın bir süre tutuklu kaldığına dikkat çekti.

Böylece ikisi hariç tüm sanıkların tahliye edildiğini kaydeden gazete, dava duruşmalarının 21 Mart'a kadar ertelendiğini de yazdı.

Yalçın'ın tahliyesinin ardından yaptığı açıklamalarını da yansıtıldığı haberde şöyle denildi:
"Savunma avukatları, sanıklar hakkındaki suçlamaların OdaTV bilgisayarlarına virüs yoluyla yüklenen, dijital ortamda uydurulmuş kanıtlara dayandığını savunuyor ve kendi savlarını desteklemek için dört bağımsız kuruluşun adli raporlarını sundular."

ABD gazetesi, aynı mahkemenin geçen Mart ayında araştırmacı gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ı da tahliye ettiğini anımsatıktan sonra "Birçok kişi, tutuklamaların hükümet muhaliflerini susturmaya yönelik bir çabanın bir parçası olmasından kuşkulanıyor" diye yazdı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.