"Suriye'nin geleceğinde Esed rejiminin yeri yok"

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suriye'nin geleceğinde Esed rejiminin yerinin olmadığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 29 Aralık 2012 Cumartesi, 14:14

Yeni dönemin başlaması nedeniyle Şura Meclisi'nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Mursi, ''Suriye'nin geleceğinde Esed rejiminin yeri yok'' dedi.

Suriye krizinin çözümünde önceliklerinin akan kanın durması ve ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyelilerin geri dönüşlerinin sağlanması olduğunu belirten Mursi, bu süreç içinde mültecilere gerekli yardımın sunulmasının önemine işaret etti.
Ülkesinin Suriye'ye yönelik askeri operasyona karşı olduğunun altını çizen Mursi, askeri müdahalenin Suriye halkının içinde bulunduğu krizi daha da artıracağını ileri sürdü.

Mısır Cumhurbaşkanı, Suriye krizine uluslararası ve bölgesel girişim yoluyla siyasi çözüm bulunmasını istedi.

Arap ülkelerin dayanışması

''Körfez ülkelerinin güvenliği, Mısır'ın ulusal sorumluluğu altındadır'' diyen Mursi, ulusal güvenliklerini korumak için Arap ülkelerinin omuz omuza vermesi gerektiğini ifade etti.

Dış ülkelerin siyasetine müdahaleden kaçınan ve Mısır'ın siyasetine de dışarıdan yapılacak müdahalelere izin vermeyen bir politika izlediklerini belirten Mursi, ''Güney Amerika'nın önde gelen ülkeleriyle ilişkilerimizi kuvvetlendireceğiz'' diye konuştu.

Mısır Ekonomisinin iflasın eşiğinde olduğuna dair açıklamasında;

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır ekonomisinin iflasın eşiğinde olduğuna dair çıkan haberlere karşılık, Mısır ekonomisinin asla iflas etmeyeceğini ifade etti.

Mursi, bugün yeni dönemin başlaması münasebetiyle Şura Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Mısır'ın iflasından bahsedenlerin kendilerinin iflas ettiğini belirterek, ''Mısır halkının üretkenliği ve bilinci devam ettiği sürece Mısır asla diz çökmez'' dedi.

Önümüzdeki dönemde ülke ekonomisinin iyileşme göstereceğini kaydeden Mursi, geçen Temmuz ayına göre Merkez Bankası rezervlerinin 1,1 milyar dolar artışla 15 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Mursi ayrıca 2012 yılının 3'üncü çeyreğinde Mısır ekonomisinde yüzde 2,6 oranında büyüme gerçekleştiğini ve Gayri Safi Milli Hasıla(GSMH)'nın da 2010-2011 dönemine göre yüzde 1,8'den yüzde 2,2'ye yükseldiğini belirtti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.