Kapat

Son Haberler

A+ A-

Bilgisayarlarınız da izleniyor

Tüm İnternet Evleri (TİEV) Başkanı Yusuf Andiç, iş yerindeki bilgisayarın açık bırakıldığı birkaç dakika içinde bilgilerin çalınabileceğini, MSN'deki görüşmelerin kişiden habersiz bir şekilde takip edilebileceğini söyledi. Andiç, özellikle internet kafelerdeki tehlikeye dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 5 Şubat 2009 Perşembe, 09:08

Tüm İnternet Evleri (TİEV) Başkanı Yusuf Andiç, bilgisayarların artık günlük yaşamın bir parçası olduğunu, ancak önlem alınmaması halinde bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilen bilişim suçlarının kişileri her açıdan mağdur edebildiğini ifade etti.

Günümüzde artık bilişim suçları kapsamında kişilerin internet hesaplarının boşaltılması, MSN şifrelerinin kırılması ve MSN'de kayıtlı kişilerin dolandırılması ya da kişisel bilgilerinin kullanılarak suç işlenmesi gibi olaylara sıkça rastlandığını ifade eden Andiç, şöyle konuştu:
''İş yerinizdeki bilgisayarı açık bıraktığınız birkaç dakika içinde bilgileriniz çalınabilir, MSN'deki görüşmeleriniz haberiniz olmadan takip edilebilir. MSN ve maillerle kişilere ulaşan çeşitli korsan programları bunu günümüzde mümkün hale getirdi.
Bu yolla en çok internet bankacılığı hesabına girilerek hesaptaki paranın havale yoluyla başka hesaplara aktarılarak çalınması söz konusu oluyor. Başka bir yöntem ise hırsızların daha önce çaldıkları kredi kartı bilgileri ile alışveriş yapması. İnternet kafe kullanıcılarını bekleyen tehlike çok daha farklı. Çünkü bilgisayar korsanları bu suçları işlerken özellikle internet kafeleri kullanıyor''

İnternet kafelerdeki tehlike

Andiç, bilgisayar korsanlarının internet kafede müşterilerin kullandığı bilgisayarlara önceden kendi programlarını yükleyerek müşterilerin yaptıkları tüm işlemleri kayıt altına alabildiğini dile getirdi.

Müşterinin bilgisayar başından kalktıktan sonra korsanların normal müşteri gibi bilgisayarın başına oturarak çaldığı bilgileri kaydettiğini bildiren Andiç, şunları anlattı:
''İşletmeler 'keylogger' diye tabir ettiğimiz bu tür programların bilgisayarlara yüklenmemesi için güvenlik yazılımları kullanmalılar. Bu tür yazılımların yanı sıra müşterilerin kullandığı bilgisayarlarda işleri bittikten sonra bilgisayarın kapandığından mutlaka emin olunmalı.
Bu tür hırsızlıkların önüne geçmek için hem işletmeci hem kullanıcı bilinçli olmalı. İnsanlar sadece internet kafede değil iş yerinde de art niyetli kişilerin bilgisayarına yükledikleri bilgi çalan programlar nedeniyle mağdur olabilir. Bu tür programcıkların en çok yayıldığı ortam MSN ve elektronik postalardır. Bu konuda mağdur olmamak için mutlaka bilgisayara '
spyware, virüs ve malware' gibi virüs programları yüklenmeli ve bunlar düzenli olarak güncellemeli''

Andiç, internet kafelerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek için işletmecilerin mutlaka ''firewall'' programları kullanması ve bilgisayarlarını sıfırlamalarını sağlayan güvenlik önlemleri alarak müşterinin kullanımının ardından bilgisayarları sıfırlaması gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet İMECESİ