Kapat

Son Haberler

A+ A-

"50 yıl cezaya razıyım"

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Batman'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karara ilişkin açıklama yapan Tuğluk "Sorun çözülecekse 50 yıl cezaya razıyım" dedi.
Yayınlanma tarihi: 5 Şubat 2009 Perşembe, 09:41

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Tuğluk katılmadı. Duruşmada, Tuğluk'un avukatları Sabahattin Acar ve Fethi Gümüş hazır bulundu.

Sanık avukatları, Tuğluk'un Batman'da yaptığı konuşmasının bir bütün olarak ele alındığında suç unsurunun bulunmadığını savundu.

Mahkeme heyeti, duruşmaya verdiği aranın ardından sanık Tuğluk'un Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesi uyarınca 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Mahkeme, verilen kararın bir örneğinin TBMM Başkanlığı'na gönderilmesini de kararlaştırdı.

Yargıtay bozmuştu

2006 yılında DTP Batman İl Başkanlığı Kongresi'nde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nin propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Aysel Tuğluk'un yargılanması, sanığın milletvekili oluşu nedeniyle durdurulmuştu.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ''yargılamanın durdurulması'' yönündeki karar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulmuştu.

Yargıtay, bozma kararında, Anayasa'nın 14. maddesine de atıfta bulunarak, ''Yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığını, sanığın 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş olsa bile suça konu yargılamanın terör suçu kapsamında kaldığından devam etmesi gerektiğini'' kaydetmişti.

"50 yıl cezayada razıyım"

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkındaki kararı değerlendirdi. Tuğluk, hakkında verilen cezayı kişisel değil partisine ve düşünce özgürlüğüne verilmiş bir ceza olarak gördüğünü söyledi. Bir siyasetçi olarak toplumsal realiteleri bir bütün olarak görmek ve buna göre siyaset üretmek zorunda olduklarını söyleyen Tuğluk savundukları görüşlerin demokrasi ve barışçıl çözümler için olduğunu kaydetti.

Ceza alsa da düşüncelerini ve görüşlerini bugün de devam ettirdiğini kaydeden Tuğluk "Kürt sorununun çözümünde PKK ve Öcalan'ı dışlamanın hiçbir yararı olmadığını düşünüyorum. Bu çözüme katkıda bulunmuyor. Bunu savunmanın ağır sonuçları olsa da sorunun çözümünün önünü açacak bir takım öneriler sunmak gerektiğine inanıyorum. Sorumluluk anlayışım bunu gerektiriyor. Eğer sorun çözülecekse 50 yıl cezaya da razıyım. Ceza verebilirler bunları söylemenin karşılığı hapis cezası ise buyursun versinler" diye konuştu.

DTP'den hapis cezasına tepkiler

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, hapis cezası kararının tamamen siyasi bir yaklaşımın sonucu olduğunu belirterek "Yakın zamanda Leyla Zana'ya ve şimdi de Aysel Tuğluk'a verilen hapis cezalarının ilk hesap sorma yeri 29 Mart'taki seçim sandıkları olacak" dedi. DTP'li Tuğluk ise hakkındaki kararı "Ceza verebilirler, gerçekleri söylemenin karşılığı hapis cezası ise buyursun versinler" şeklinde değerlendirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler