Kapat

Son Haberler

A+ A-

Emeklilik yaşı 67'ye yükselecek

Hollanda hükümetinin, küresel mali krizin etkilerini ve nüfusun yaşlanmasının sosyal güvenlik sistemine getirdiği yükü dikkate alarak, emeklilik yaşını 65'ten 67'ye yükseltmeye hazırlandığı bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 5 Şubat 2009 Perşembe, 11:17

Lahey'deki hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hollanda hükümet, emeklilik yaşının yükseltilmesini "ekonomik zorunluluk" olarak görüyor.

Hollanda'da gelecek yıllarda "altyapı" ve "çevreye" büyük yatırımlar yapılacak. Hükümete göre, bir tarafta yatırım zorunluluğu, bir tarafta da kriz nedeniyle tasarruf zorunluluğu varken, emeklilik yaş sınırının yukarıya çekilmesiyle belirli bir zaman diliminde devlet bütçesine yatırım açısından milyarlarca Avro olanak doğabilecek ve bu paralar ekonominin gelişmesi için yatırıma yönlendirilecek.

Yaş sınırının yükseltilmesi ve buna bağlı ekonomik önlemlerle ilgili üst düzey memurların çalışmalarına başladığı belirtildi. Bu grubun yapacağı çalışmalar ilkbaharda tamamlanacak ve çıkacak sonuç, önce bakanlar kurulunda daha sonra da işçi ve işveren örgütleriyle değerlendirilecek.

Hollanda'da emeklik yaşının yükseltilmesi, daha önce de gündeme gelmiş ve hükümetin isteğiyle oluşturulan komisyon, geçen yıl hazırladığı raporunda, 2016 yılından itibaren her yıl emeklilik yaşının birer ay yükseltilmesini ve 2040'ta da 67'ye çıkarılmasını önermişti. O dönemde meclisten gelen itirazlar üzerine konuyu gündemden çeken hükümet, küresel ekonomik bunalımın etkilerini, yaşlanan nüfusun sosyal güvenlik sistemine getireceği maddi yükü ve yatırımlar için devlet bütçesi olanaklarını dikkate alarak konuyu tekrar parlamento gündemine getirmeye hazırlanıyor.

Hollanda'da sosyal güvenlik sisteminin devlet bütçesine maliyeti 2006 yılında ulusal gelirin yüzde 4'üne karşılık gelirken, bu oranın 2020 yılında yüzde 7 ve 2040 yılında da yüzde 9'a ulaşacağı hesap ediliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler