Kapat

Son Haberler

A+ A-

Aliağa'da patlama

Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün kapısının önünde patlama meydana geldi. Polis memuru Bilal Konakçı'nın elinde bulunan patlayıcı madde infilak etti. Bomba imha uzmanı olarak görev yapan Konakçı, Aliağa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Aliağa Kaymakamı ve diğer yetkililerin olay yerine gittiği öğrenildi.
Yayınlanma tarihi: 5 Şubat 2009 Perşembe, 14:33

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Aliağa Emniyet Müdürlüğü önünde meydana gelen patlamada yaralanan bomba imha uzmanı polis Bilal Konakçı'nın Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisinin sürdürüldüğünü bildirdi.

Çapkın, Bilal Konakçı'nın daha önce ele geçirilen ve imha edilmesine karar verilen patlayıcı maddeyi emniyet müdürlüğü binasından çıkarırken patlamanın meydana geldiğini kaydetti.

Çapkın, ''Patlamada yaralanan polisin tedavisi Ege Üniversitesi Hastanesi'nde sürüyor''dedi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Konakçı'nın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Belediye Başkanı açıklama yaptı

Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki patlamayla ilgili olarak, ''Polis memurumuz, daha önceden ele geçirilen ve imha edilecek olan bombaları yere koyuyor ve patlama gerçekleşiyor'' dedi.

Kaya, olay yerinde inceleme yaptıklarını ve güvenlik kameralarından olayı izlediklerini kaydetti. Kaya, şöyle konuştu: ''Bomba imha uzmanı olan polis memurumuz şu anda ağır yaralı. Güvenlik kamerası kayıtlarını inceledik. Polis memurumuz elinde bir poşetle dışarı çıkıyor, yere koyuyor ve patlama oluyor. Gördüğümüz bu. Daha önceden biri balıkçılardan diğeri de intihar eden bir kişiden ele geçen bomba bunlar. Daha önceden imha kararları çıkmıştı. Bunlardan biri patlamış olabilir diye düşünüyoruz.''

'Hastanın durumu çok iyi'

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Bor, Aliağa Emniyet Müdürlüğü önündeki patlamada yaralanan polis memuru Bilal Konakçı'nın durumunun ağır olduğunu belirterek, ''Bilinci kapalı ve solunum cihazına bağlı tutuluyor'' dedi.

Prof. Dr. Bor, yaptığı açıklamada, patlamada yaralanan Konakçı'nın EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavisinin sürdüğünü bildirdi. Konakçı'nın, patlayıcı maddeyi taşıdığı sırada meydana gelen patlama nedeniyle yüzünde ve ellerinden yaralandığını ifade eden Prof. Dr. Bor, ''Hastanın durumu çok ağır. Bilinci kapalı ve solunum cihazına bağlı tutuluyor. Hayati tehlikeyi atlatmış değil'' dedi.

Konakçı'nın yüzünün parçalandığını belirten Prof. Dr. Bor, şu bilgileri verdi: ''Patlama nedeniyle sağ kolu dirsek altından kopmuş. Sol elinde de kopan parmaklar var. Akciğerinde de problem var. Hastanın tomografisi çekiliyor. Gerekli tetkiklerin tamamlanmasının ardından, Plastik Cerrahi uzmanlarınca, ameliyat edilip edilemeyeceğine karar verilecek.''

'Uzman ekip incelemeyi sürdürüyor'

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aliağa Emniyet Müdürlüğü önündeki patlamanın nasıl meydana geldiği konusunda uzman ekibin incelemeyi sürdürdüğünü söyledi. İzmir Valisi Kıraç ve İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, patlamada ağır yaralanan ve Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi'nde tedavi altında olan polis memuru Bilal Konakçı'nın sağlık durumu hakkında bilgi aldı, ailesini teselli etti.

Hastane ziyareti sonrasında gazetecilere açıklama yapan Vali Kıraç, evli ve bir çocuk babası olan Konakçı'nın 6 yıllık polis memuru olduğunu, Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde bomba imha uzmanı olarak görev yaptığını belirtti.

Vali Kıraç, şöyle konuştu: ''Saat 15.45'de emniyet müdürlüğünün deposunda imha komisyonu tarafından imha kararı verilen 500 gram potasyum kloratı emniyet müdürlüğü binasından çıkarırken patlama meydana geldi. Polis memurumuzun kolları ve yüzünde yara var. Çekilen tomografide beyinde herhangi bir sorun olmadığı tespit edildi. Cerrahi müdahale devam ediyor. Hayati tehlikesi var. Ancak, sağlık durumu iyiye gidiyor. Patlamanın nasıl meydana geldiği konusunda uzman ekip incelemeyi sürdürüyor.''

Patlayıcının daha çok balıkçıların kullandığı bir malzeme olduğunu ve patlayıcının imhaya götürüldüğü sırada patlamanın meydana geldiğini ifade eden Vali Kıraç, patlamanın tamamen görev sırasında meydana geldiğini kaydetti.

Bazı basın yayın organlarında polis memurunun şehit olduğu yönünde haberlerin yer aldığını ve bunun doğru olmadığını belirten Vali Kıraç, ''Cerrahi müdahale devam ediyor. Arkadaşlarının ve ailesinin desteğiyle kendisinin de yaşama azmiyle hayatını kaybetmeyeceğine inanıyoruz'' dedi. Vali Kıraç, patlayıcının imhaya götürülürken özel bir kıyafetin giyilip giyilmeyeceğini araştırdıklarını sözlerine ekledi.

Bu arada, polis memurunun kopan uzuvları polis eskortu eşliğinde hastaneye getirildi. Öte yandan, yaralı polis memuru Konakçı'nın eşi ve akrabaları da EÜ Hastanesi'ne geldi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler