Kapat

Son Haberler

A+ A-

Gökçek mal varlığını açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Samanyolu TV'de canlı yayına çıktı, eşinin ve kendisinin mal varlığını açıkladı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, belgelerle Gökçek'in yalan söylediğini iddia etti. Gökçek ise Vural'ın iddiaları doğruysa istifa edeceğini bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 6 Şubat 2009 Cuma, 08:27

Samanyolu TV'de mal varlığını açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in mal beyanı şöyle: "Bankada eşimin 50-60 bin lira civarında ikramiyesi hâlâ durur. Orada bir miktar benim de param var. Toplamı tahmin ederim 100 bine yakındır. Akçakoca’da eşimin evi vardı sattık, 95-100 bin TL civarında para bankada. Eşim Akçakocalı, orada bir evi daha var. Oğlumun evi var. Bizim Çayyolu’nda kooperatif evimiz var. Pursaklar’da 500 küsur metrekare arsam, silahım var. Bunun haricinde de herhangi bir şeyim yok. Hepsi bu kadar. İkide bir bana mal varlığımın sorulmasından da rahatsız oluyorum"

Vural yalanladı

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, bir süredir Gökçek’in mal varlığı hakkında çalışma yapan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise bu mal varlığının eksik olduğunu belirledi. Vural’ın elde ettiği belgelere göre Gökçek, Turan Güneş Bulvarı’ndaki 895 bin 882 lira rayiç bedelli bina ile 5 Temmuz 1991’de 25 bin TL’ye satın aldığı 1090 metrekare arsayı, mal varlığı listesinde saymadı.

Gökçek’in binaya ait 4 bin 687.74 TL vergi borcunu ödemediği de resmi kayıtlarla belirlendi. Gökçek’in mal varlığı listesinde açıklamadığı ikinci belge ise nüfus bilgileri ve fotoğrafının yer aldığı T.C. Tapu Senedi. Bu tapu senedine göre Gökçek’e ait Çankaya’da, Bucağı 1. bölge, mahallesi Aziziye, 5.7.1991’deki satış bedeli 25 milyon TL olan 1090 metrekarelik bağ bulunuyor. Tapu kaydında, Gökçek’in bu bağı Rahmi Turgut’tan satın aldığı ve 1. kat 7 nolu meskende İbrahim Melih Gökçek lehine kat irtifakı yapıldığı belirtiliyor.

Vural, "Mal varlığını gizliyor, yalan söylüyor" dediği Gökçek’e istifa etmesi çağrısında bulundu.

"Doğruysa istifa ederim"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, mal varlığına ilişkin MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın iddialarının doğru olması halinde istifa edeceğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın mal varlığı iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Gökçek, Vural'ın iddialarının doğru olması halinde istifa edeceğini, aksi durumda istifasını değilse bile özür dilemesini bekleyeceğini söyledi.
Gökçek'in açıklaması şöyle:
"Sayın Oktay Vural, benim, 'mal varlığımı gizlediğimi ve yalan beyanda bulunduğumu' belirtmiş. Sayın Vural, mal varlığımla ilgili birtakım bilgiler vererek, bazı iddialarda bulunmuş ve istifamı istemiş.
Sayın Oktay Vural'ın bu ifadelerini üzüntüyle okudum. Milliyetçi bir arkadaşın, incelemeden bu tarz ifadelerde bulunması gerçekten üzücü. Sayın Oktay Vural'ın, mal varlığımla ilgili verdiği bilgiler doğruysa ben istifa teklifini kabul ediyorum. Ancak kendisinin verdiği bilgiler doğru değilse, ben de bunu belgelersem Sayın Vural kendisi istifa edecek mi? Veya en azından kamuoyu önünde benden özür dileyecek mi? Merak ve sabırla cevabını bekliyorum."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler