Kapat

Son Haberler

A+ A-

Artık kahvenin de okulu var

Kahve sevenlere müjde! İstanbul'da İtalyan kahve markası Illy tarafından dünyadaki 14'üncü ''Universita del Caffe della Turchia''yı (UDC) (Kahve Eğitim Merkezi) açıldı. Merkezde, kahvenin çekirdekten fincana gelene kadarki süreçte geçirdiği önemli aşamalar öğretilecek.
Yayınlanma tarihi: 6 Şubat 2009 Cuma, 14:08

İtalyan kahve markası Illy, dünyadaki 14'üncü ''Universita del Caffe della Turchia''yı (UDC) (Kahve Eğitim Merkezi) İstanbul'da açıldı. Etiler'deki kahve eğitim merkezinin açılışında konuşan UDC Uluslararası Direktörü Morena Faina, Türkiye'de Kahve Eğitim Merkezi açmanın Illy için çok önemli olduğunu belirtti.

Eğitim merkezinin Illy'nin 75 yıllık İtalyan kahve kültürü bilgisini, birikimini ve tecrübesini sunduğunu dile getiren Faina, ''Universita del Caffe della Turchia ile yeme içme sektörü profesyonellerinin kahve kültürlerini geliştirmek, mükemmel kahvenin çekirdekten fincana kadar tüm sürecini sunmak istiyoruz'' dedi.

Kahve eğitim merkezi projesine 10 yıl önce İtalya'da başladıklarını, ilk hedeflerinin profesyonellerin olduğunu dile getiren Fania, daha sonra projelerini dünya geneline yaydıklarını ve profesyoneller haricinde hem üreticiye hem de tüketiciye eğitim verdiklerini söyledi.

Dünyanın 13 noktasında 22 bin kişiye eğitim verdiklerini anlatan Faina, şunları kaydetti:
''Verilen eğitimler tamamen bilimsel ve akademiktir. UDC'de kahve bitkisinden fincana, kahve ile ilgili teknik bilgi, personel yönetimi, işletme ve finans, pazarlama ve kafe görsel düzeni gibi konularda teorik ve pratik dersler veriyoruz. UDC'nin eğitim programına, katılımcıların ve işletmelerin istek ve ihtiyaçlarına göre şekil verebiliyoruz. Katılımcılar eğitimini tamamladıktan sonra 'Artista e Manager del Caffe' (Kahve Sanatı Ustası ve Yöneticisi) sertifikası alıyorlar.''

Illy Türkiye Distribütörü Barista Kahvecilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fırat Çelik de
Kahve Eğitim Merkezi'ne 100 bin Avro yatırım yaptıklarını anlatarak, ilk önce 20 ila 25 kişilik gruplar halinde eğitime başlayacaklarını ve yılda ise bin 500 kişiye eğitim vermeyi planladıklarını bildirdi.

Multimedya olanaklarıyla donatılmış Kahve Eğitim Merkezi'nde, aynı zamanda bir tadım laboratuvarı ve kahve barı yer alıyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler