Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Irkçı saldırılar ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor"

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ekonomik kriz nedeniyle, ülke dışından gelen işçilerin suç olaylarında artış olmasından duyduğu endişeyi dile getirerek bunun ulusal güvenliğe karşı tehdit oluşturduğunu söyledi.
Yayınlanma tarihi: 6 Şubat 2009 Cuma, 14:21

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rusya İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerini kabulünde yaptığı açıklamada, ırkçı saldırı artışından duyduğu endişeyi dile getirerek, ''aşırı uçların saldırıları büyük kaygıya yol açıyor. Geçen yıl bu tip saldırılarda yüzde 30'luk bir artış oldu'' diye konuştu.

Rusya'nın değişik ulus ve inançlara sahip insanların eşit şekilde yaşadığı bir ülke olduğunu ifade eden Medvedev, ''Dolayısıyla bu tip saldırılar ulusal güvenliğimize yönelik bir tehdittir'' dedi.

Eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelen işçilerden bazılarının, mevcut küresel ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybetmeleri halinde suç işleyebilecekleri uyarısında bulunan Medvedev, ''Yabancı işçi piyasasında yüzde 50'lik daralma yüzünden sadece kaçak işçi çalıştırılmasında değil aynı zamanda suç olaylarında da artış olabilir. Bilindiği gibi dışarıdan gelen işçilerin işlediği suç oranı da giderek artmakta'' şeklinde konuştu.

Ekonomik krizin ülkenin güneyindeki ''İslamcı'' radikallerin eylemlerinin artırmasına neden olabileceğini de kaydeden Medvedev, ''Aşırı uçtakiler terörist faaliyetlerini, Kuzey Kafkasya bölgesindeki Dağıstan ve İnguş Cumhuriyeti yetkililerin itibarını düşürme faaliyetlerini de artırıyorlar'' dedi.

Toplantıya katılanlardan İçişleri Bakan Yardımcısı Yevgeniy Şkolov da yaptığı açıklamada, aşırı sağ örgütlerin terörizmden daha ciddi bir tehdit haline geldiğini belirterek, ''Terörist gruplarla aynı hatta bazen daha fazla zarar veren aşırı uçlardaki grupların eylemleri ciddi bir sosyal sorun haline geliyor'' ifadelerini kullandı.

Merkezi Moskova'da bulunan insan hakları örgütü SOVA Grubu, geçen yıl 96 kişinin ırkçı saldırılar sonucu hayatını kaybettiğini ve 400'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Rusya'da dazlaklar diye bilinen aşırı ırkçı grupların saldırılarına en fazla eski Sovyet cumhuriyetleri olan Orta Asya ülkelerinin, Asya ve Afrika ülkelerinin vatandaşları maruz kalıyor.

İnsan hakları örgütleri, ekonomik krizin, ırkçı grupların saldırılarının daha da artmasına yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar. Başbakanı Vladimir Putin de başkanlığı sırasında aşırı ırkçı suçlara karşı ''sıfır tolerans gösterilmesi'' talimatı vermişti.

Rusya'ya özellikle eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelip ağır işlerde çalışan işçilerin sayısı milyonlarla ifade edilirken, ekonomik kriz yüzünden geçen yaz ayından beri yaklaşık 2 milyon yabancının işini kaybettiği belirtiliyor. Yetkililer, yaklaşık 1 milyon yabancı işçinin de bu yıl içinde mevcut işini kaybedebileceğini ifade ettiler.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler