Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Türkiye'nin üyeliği AB'nin lehine olacak"

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Türkiye'de 70, Avrupa'da da 450 milyon insana Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin gerekliliğini anlatacağını ifade ederek; Türkiye'nin Soğuk Savaş döneminde NATO'ya ne kadar faydası olduysa, Türkiye'nin üyeliğinin de AB'nin o kadar lehine olacağını kaydetti.
Yayınlanma tarihi: 6 Şubat 2009 Cuma, 14:34

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış Almanya temaslarına başladı. Bakan Bağış, önce Bavyera eyalet meclisine giderek, burada SPD meclis Grubu Başkanı Maget ve meclisteki AB çalışma grubu üyeleriyle bir araya geldi.

Bağış görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğine en fazla destek veren SPD'li milletvekilleriyle görüşeceğine işaret ederek, Türkiye'ye ayrımcılık yapılmaması ve ayrıcalık da gösterilmemesi konusunu ele alacağını söyledi.

Bağış, bugün başlayacak 45. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Belediye Başkanı Ude'nin bu akşam vereceği yemekte yapacağı konuşmada, medeniyetler çatışmasını önleyecek bir işbirliği önereceğini kaydetti.

Maget da, Türkiye'nin bir resmi hükümet temsilcisini Bavyera eyalet meclisinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Alman koalisyon hükümetinin anlaşmasında öngörüldüğü gibi Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü tam üyelik müzakerelerinin ucu açık bir şekilde sürdürülmesini desteklediklerini belirtti.

Bakan Bağış, daha sonra Belediye Başkanı Ude'yi makamında ziyaret etti. Bağış, burada yaptığı açıklamada, Almanya'da çeşitli platformlarda önemli yerlere gelmiş Türklerin bulunmasının, Türkiye'nin AB içinde mi yoksa dışında mı olduğu sorusunun cevabı niteliğinde olduğunu söyledi.

Türkiye'de 70, Avrupa'da da 450 milyon insana Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin gerekliliğini anlatacağını ifade eden Bağış, Türkiye'nin Soğuk Savaş döneminde NATO'ya ne kadar faydası olduysa, Türkiye'nin üyeliğinin de AB'nin o kadar lehine olacağını kaydetti.

Bağış ayrıca, Münih'teki cami inşaatı tartışmalarıyla ilgili olarak, Almanya'da yaşayan vatandaşların bu cami projesine inandıkları takdirde bunun için gerekli olan kaynağı da bulacaklarına inandığını söyledi.

Ude de bu konuda, İstanbul'da çeşitli dini mekanları dolaşarak birlikte yaşamın en iyi örneklerini gördüğünü belirterek, "Türkiye'nin AB ilişkilerinde çok önemli rol oynayan dinler arası tolerans çok önemli. Bu nedenle cami yapımını önemsiyorum" dedi.
Ude, cami inşaatı için gerekli kaynağın bulunamaması durumunda bundan hayal kırıklığı duyacağını kaydetti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler